Obraz i dźwięk : Gombrowicz

Obraz i dźwiękObraz

Ostatnie galerie:

Literatura według... Piotr Paziński (2024-04-28)

W ramach cyklu "Literatura według..." (edycja 20-24) Eliza Kącka, pisarka, literaturoznawczyni i krytyczka literacka rozmawiała w Muzeum Witolda Gombrowicza z Piotrem Pazińskim, wybitnym i nagradzanym pisarzem, eseistą i tłumaczem.

Zobacz wszystkie (11)

Spotkanie z Mateuszem Pakułą (2024-02-18)

Polecamy fotorelację ze spotkania z Mateuszem Pakułą, finalistą Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, laureatem rezydencji literackiej w Vence. Wieczór w stylu francuskim odbył się 18 lutego 2024 roku.

Zobacz wszystkie (16)

Czytać, dużo czytać. Spotkanie z prof. Ryszardem Koziołkiem (2024-01-28)

W niedzielę (28 stycznia) w Muzeum Witolda Gombrowicza gościliśmy prof. Ryszarda Koziołka. Z wybitnym literaturoznawcą, historykiem literatury i eseistą, rektorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach rozmawiała Anna Spólna.

Zobacz wszystkie (19)

Literatura według... Weronika Murek (2024-03-10)

Weronika Murek była pierwszym tegorocznym gościem cyklu „Literatura według...”, którego gospodynią w 2024 roku jest Eliza Kącka.

Zobacz wszystkie (22)

Aneta Todorczuk śpiewa Koftę (2024-01-21)

Aneta Todorczuk, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, wystąpiła we Wsoli z piosenkami Jonasza Kofty i z akompaniamentem Michała Lamży. Artystka wykonała zarówno największe przeboje autora, nagradzane na festiwalach i wykonywane na estradzie przez największe nazwiska ówczesnego świata piosenki, jak i utwory mniej znane. Sądząc po reakcjach licznie przybyłej publiczności – koncert bardzo się podobał. Dziękujemy :)

Zobacz wszystkie (12)

Apetyt na Gombrowicza 2023 (2023-06-11)

W ramach tegorocznego „Apetytu” odbyły się aż trzy koncerty oraz monodram. Tym razem smakowite, muzyczne i teatralne dania serwowali Anna Dereszowska, Czesław Śpiewa, Kayah & Gang Tango oraz Piotr Kondrat. Były także atrakcje dla dzieci w plenerze - warsztaty plastyczne, gry, zabawy, zjeżdżalnie i inne przyjemności. Fot. Dominik Musiałek.

Zobacz wszystkie (26)

Spotkanie Przyjaciół (2023) (2023-05-18)

W maju, jak co roku, spotkaliśmy się z przyjaciółmi Muzeum. Dzięki ich wsparciu, wyrażanemu w różnych formach, w ubiegłym roku zorganizowaliśmy ponad ćwierć setki rozmaitych wydarzeń, zarówno we Wsoli, jak i w Vence we Francji. Nie słabnie też pozycja i atrakcyjność Nagrody Gombrowicza oraz festiwalu Opętani Literaturą.

Zobacz wszystkie (33)

Noc Muzeów 2023 - Noc w "Gombrowiczu" (2023-05-12)

Specjalnymi gośćmi Nocy Muzeów 2023 w „Gombrowiczu” byli Matylda Damięcka i Radek Łukasiewicz tworzący duet Matylda/Łukasiewicz oraz ceniony i nagradzany grafik i plakacista Ryszard Kajzer.

Zobacz wszystkie (29)

Gombrowicz na językach (2022-08-28)

28 sierpnia 2022 roku w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli odbyła się promocja książki „Gombrowicz na językach. Lekcje tłumaczy”. Pomysł na wydanie książki pojawił się w 2019 roku, kiedy tłumacze Gombrowicza spotkali się na międzynarodowym kongresie zorganizowanym przez Muzeum Witolda Gombrowicza. Kongres odbył się w Polsce: w Warszawie, Wsoli i Radomiu oraz we francuskiej miejscowości Vence, w której autor „Kosmosu” spędził ostatnie lata życia. Na podstawie wygłoszonych wówczas referatów i zebranych doświadczeń powstały artykuły do monografii. Książka pod redakcją Anny Spólnej ukazała się w wydawnictwie Pasaże, w serii „Granice wyobraźni” redagowanej przez Pawła Próchniaka. Została wydana przy współpracy wydawnictwa z Fundacją Instytut Gombrowiczowski, dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Prawie dwudziestu translatorów pisze w swoich tekstach między innymi o tym, jak Gombrowicz odbierany jest w innych kulturach, w jaki sposób jego książki funkcjonują w obcych językach. Ale autorzy szkiców mówią także o zagadnieniach warsztatowych i interpretacyjnych, zdradzają, co sprawiło im kłopot, przed jakimi stanęli wyzwaniami i jak sobie z nimi poradzili. Podczas spotkania we Wsoli Anna Spólna będzie z tłumaczami Gombrowicza - Natalią Rusiecką, Georgem Yacoubem oraz Bożeną Zaboklicką. W drugiej części wydarzenia odbył się koncert "The Great American Songbook" w wykonaniu Ewy Cybulskiej, Jarosława Małysa oraz Piotra Cieślikowskiego.

Zobacz wszystkie (8)

Apetyt na Gombrowicza (2022) (2022-07-02)

Monodram w wykonaniu Mirosława Wasiewicza oparty na powieści „Trans-Atlantyk” Witolda Gombrowicza oraz dwa świetne koncerty złożyły się na program tegorocznego „Apetytu na Gombrowicza”. Nieskromnie napiszemy, że chyba udało nam się trafić w Wasze gusta: publiczność dopisała, zabawa była świetna.

Zobacz wszystkie (103)

Zobacz galerie z lat:

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN