Muzeum realne : Gombrowicz

Muzeum realneMY O NIM, czyli ekspozycja

Ekspozycja stała: „JA, Witold Gombrowicz”.
Koncepcja i scenariusz: Jolanta Pol.
Projekt graficzny: Adam Orlewicz.
Aranżacja: Pracownia Technik Scenograficznych „Tryktrak”.

Ekspozycja zaaranżowana została w czterech przestrzeniach wystawienniczych: kawiarnia „Ferdydurke” (dawny pokój Witolda), sala polska, hol (kolekcja przedmiotów osobistych) oraz sala argentyńsko-europejska.

Wystawa oparta jest na narracji biograficznej: umożliwia obejrzenie dokumentów, fotografii, korespondencji, maszynopisów, rękopisów oraz pierwodruków dzieł z poszczególnych okresów życia Witolda Gombrowicza.

Istotną częścią ekspozycji są wyimki z utworów pisarza: „Dziennika 1953-1969”, „Wspomnień polskich”, „Testamentu. Rozmów z Dominique de Roux”, „Biografii” (L’Herne, 1971), sprawiające, iż Muzeum Witolda Gombrowicza jest także „muzeum do czytania”.

Ważnym uzupełnieniem są projekcje multimedialne autorstwa Anny Paź oraz dokument w reżyserii Andrzeja Wolskiego „Witold Gombrowicz 1904-1969”.

W 2018 roku ekspozycja muzeum została powiększona o "czyStelnię" (czytelnia-łazienka). To pomieszczenie, w którym znajduje się wanna z mieszkania Witolda i Rity Gombrowiczów z Vence (Francja) oraz nocnik, który pisarz podarował w okresie argentyńskim swojemu chrześniakowi, Adrianowi Russovichowi. Nocnik ozdobiony jest przez malarza Janusza Eichlera w sceny z utworów Gombrowicza. W "czyStelni" można także sięgnąć po książki Witolda Gombrowicza.  

Do dyspozycji zwiedzających oddajemy też salę konferencyjno - wystawienniczą.

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN