Obraz i dźwięk : Gombrowicz

Obraz i dźwiękObraz

Ostatnie galerie:

Apetyt na Gombrowicza 2023 (2023-06-11)

W ramach tegorocznego „Apetytu” odbyły się aż trzy koncerty oraz monodram. Tym razem smakowite, muzyczne i teatralne dania serwowali Anna Dereszowska, Czesław Śpiewa, Kayah & Gang Tango oraz Piotr Kondrat. Były także atrakcje dla dzieci w plenerze - warsztaty plastyczne, gry, zabawy, zjeżdżalnie i inne przyjemności. Fot. Dominik Musiałek.

Zobacz wszystkie (26)

Spotkanie Przyjaciół (2023) (2023-05-18)

W maju, jak co roku, spotkaliśmy się z przyjaciółmi Muzeum. Dzięki ich wsparciu, wyrażanemu w różnych formach, w ubiegłym roku zorganizowaliśmy ponad ćwierć setki rozmaitych wydarzeń, zarówno we Wsoli, jak i w Vence we Francji. Nie słabnie też pozycja i atrakcyjność Nagrody Gombrowicza oraz festiwalu Opętani Literaturą.

Zobacz wszystkie (33)

Noc Muzeów 2023 - Noc w "Gombrowiczu" (2023-05-12)

Specjalnymi gośćmi Nocy Muzeów 2023 w „Gombrowiczu” byli Matylda Damięcka i Radek Łukasiewicz tworzący duet Matylda/Łukasiewicz oraz ceniony i nagradzany grafik i plakacista Ryszard Kajzer.

Zobacz wszystkie (29)

Gombrowicz na językach (2022-08-28)

28 sierpnia 2022 roku w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli odbyła się promocja książki „Gombrowicz na językach. Lekcje tłumaczy”. Pomysł na wydanie książki pojawił się w 2019 roku, kiedy tłumacze Gombrowicza spotkali się na międzynarodowym kongresie zorganizowanym przez Muzeum Witolda Gombrowicza. Kongres odbył się w Polsce: w Warszawie, Wsoli i Radomiu oraz we francuskiej miejscowości Vence, w której autor „Kosmosu” spędził ostatnie lata życia. Na podstawie wygłoszonych wówczas referatów i zebranych doświadczeń powstały artykuły do monografii. Książka pod redakcją Anny Spólnej ukazała się w wydawnictwie Pasaże, w serii „Granice wyobraźni” redagowanej przez Pawła Próchniaka. Została wydana przy współpracy wydawnictwa z Fundacją Instytut Gombrowiczowski, dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego. Prawie dwudziestu translatorów pisze w swoich tekstach między innymi o tym, jak Gombrowicz odbierany jest w innych kulturach, w jaki sposób jego książki funkcjonują w obcych językach. Ale autorzy szkiców mówią także o zagadnieniach warsztatowych i interpretacyjnych, zdradzają, co sprawiło im kłopot, przed jakimi stanęli wyzwaniami i jak sobie z nimi poradzili. Podczas spotkania we Wsoli Anna Spólna będzie z tłumaczami Gombrowicza - Natalią Rusiecką, Georgem Yacoubem oraz Bożeną Zaboklicką. W drugiej części wydarzenia odbył się koncert "The Great American Songbook" w wykonaniu Ewy Cybulskiej, Jarosława Małysa oraz Piotra Cieślikowskiego.

Zobacz wszystkie (8)

Apetyt na Gombrowicza (2022) (2022-07-02)

Monodram w wykonaniu Mirosława Wasiewicza oparty na powieści „Trans-Atlantyk” Witolda Gombrowicza oraz dwa świetne koncerty złożyły się na program tegorocznego „Apetytu na Gombrowicza”. Nieskromnie napiszemy, że chyba udało nam się trafić w Wasze gusta: publiczność dopisała, zabawa była świetna.

Zobacz wszystkie (103)

Spotkanie przyjaciół muzeum (2022-06-10)

Po długiej przerwie, spowodowanej pandemią znów udało nam się spotkać z przyjaciółmi Muzeum. To dzięki nim mogliśmy (wykorzystując przerwy między obostrzeniami) organizować duże i ważne wydarzenia i rozwijać przedsięwzięcia obliczone na wiele lat, w tym Nagrodę Gombrowicza czy Gombrowiczowskie muzeum w Vence.

Zobacz wszystkie (43)

Noc Muzeów 2022 (2022-05-13)

Muzeum Witolda Gombrowicza jak co roku Noc Muzeów zorganizowało... o jedną noc wcześniej. W piątek, trzynastego maja we Wsoli odbył się recital Barbary Wrońskiej - wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów. Wcześniej z czytelnikami spotkał się Robert Utkowski. Wiersze z jego tomu „Inny stan skupienia” czytał Stanisław Biczysko. Polecamy galerię zdjęć z tego wydarzenia.

Zobacz wszystkie (15)

Festiwal "Opętani Literaturą". Finał 2020. Nominacje 2021 (2021-06-27)

Fotorelacja z wydarzenia w obiektywie Dominika Musiałka.

Zobacz wszystkie (15)

Rozmowa z Barbarą Sadurską – laureatką Nagrody Gombrowicza 2020 (2020-11-25)

Rozmowę z Barbarą Sadurską, autorką "Mapy" nagrodzonej w V edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza poprowadził Michał Nogaś. Wydarzenie odbyło się w ramach festiwalu literackiego "Opętani Literaturą" - Prolog. Fot. Dominik Musiałek.

Zobacz wszystkie (4)

Wręczenie Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza i koncert Gaby Kulki (2020-11-24)

Fotogaleria krótkiej i kameralnej uroczystości wręczenia Nagrody Gombrowicza 2020, którą poprowadził Michał Nogaś. Uroczystość dopełnił koncert Gaby Kulki. Wydarzenie odbyło się w ramach festiwalu literackiego "Opętani Literaturą" - Prolog. Fot. Dominik Musiałek.

Zobacz wszystkie (9)

Zobacz galerie z lat:

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN