Obraz i dźwięk : Gombrowicz

Obraz i dźwięk / FilmSwojskość. Czar i przekleństwo. Cz. II

Czym jest nasza, święta i przeklęta zarazem, swojskość? Ta swojskość, która stanowi nierozerwalny składnik polskości? Jesteśmy, z racji historycznych, chociażby z racji tej wielkiej smuty, która nas dotykała przez ponad 300 lat i wciąż wydaje się nie kończyć, z tych wszystkich racji jesteśmy mieszanką różnych rzeczywistości kulturowych, etnicznych, językowych, religijnych. Co w tej sytuacji jest swoje, a co obce? Skąd bierze się opozycja między Polakiem, a człowiekiem? - pyta prof. Zbigniew Mikołejko. Zapraszamy na drugą część wykładu zarejestrowanego podczas festiwalu OPĘTANI LITERATURĄ.

Publikujemy drugą część wykładu profesora Zbigniewa Mikołejki, który podczas festiwalu OPĘTANI LITERATURĄ mówił o kategorii SWOI OBCY, a o polskim zmaganiu się z formą. Festiwal towarzyszy Nagrodzie Literackiej im. Witolda Gombrowicza.