Nagroda : Gombrowicz

NagrodaFestiwal 2017

Festiwal Opętani Literaturą 2017

Tytuł festiwalu nawiązuje do powieści Witolda Gombrowicza Opętani, drukowanej w odcinkach w prasie warszawskiej i kielecko-radomskiej. Ostatni odcinek powieści ukazał się 3 września 1939 roku.

Cykl festiwalowych wydarzeń kulturalnych rozpoczął się 2. września 2017 r.

W ramach Festiwalu wysłuchaliśmy wykładów znawców literatury.

Prof. Aleksander Fiut (UJ) Ideologia: opętanie i egzorcyzmy. Przypadek Miłosza.
Prof. Jacek Leociak (IBL PAN) Czy słowa zabijają? Dyskursy ludobójcze wobec ludobójczej praktyki.

Jak podkreślił kurator Muzeum Witolda Gombrowicza, Tomasz Tyczyński, ta część festiwalu przypomniała, że słowa od rzeczywistości oddziela bardzo cienka linia. - Przemoc, nienawiść, manipulacje, które pojawiają się w języku, bardzo często stają się czymś rzeczywistym, czasem nawet tragicznym - mówił. Jak zaznaczył, język łatwo staje się narzędziem opętania ideologicznego i pozwala manipulatorom zdobyć oraz utrzymać władzę, nie tylko tę polityczną.

W ramach festiwalu odbyły się m.in. spotkania z wdową po Gombrowiczu - Ritą Gombrowicz i z laureatami pierwszej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza - Weroniką Murek i Maciejem Henem, oraz autorami książek nominowanych do tegorocznej edycji Nagrody - Anną Cieplak, która została nominowana za książkę Ma być czysto, Salcią Hałas Pieczeń dla Amfy, Natalią Fiedorczuk-Cieślak Jak pokochać centra handlowe, Aleksanderm Wenglaszem Zdjęcie inaczej zabić  i Aleksandrą Zielińską Bura i szał.

Atrakcją festiwalu był przegląd filmowych adaptacji literatury oraz koncerty. Wystąpili: zespół Ballady i Romanse, Pablopavo i Ludziki oraz Piotr Machalica z koncertem Mój ulubiony Młynarski.

Na zakończenie Festiwalu wręczono Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. Laureatką konkursu została Anna Cieplak za książkę Ma być czysto  (Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego/Wydawnictwo Krytyki Politycznej)

Wydarzenia festiwalowe odbywały się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli oraz w Radomiu - w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia i w Zespole Szkół Plastycznych.

Organizatorem festiwalu było Muzeum Witolda Gombrowicza - oddział warszawskiego Muzeum Literatury i prezydent Radomia.

Honorowy patronat objęła Rita Gombrowicz.

Mecenasem festiwalu był radomski przedsiębiorca Jarosław Krzyżanowski.

Sponsorzy:

Kratki.pl
Wodociągi Miejskie Sp. z o.o.
Piekarnia F&F

Partnerzy:
Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia
Galeria Łaźnia
Telewizja Dami

Patronat:
Instytut Książki

Patronat medialny:
Gazeta Wyborcza
lubimyczytac.pl
Radio TokFM

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN