Wydarzenia : Gombrowicz

WydarzeniaGINCZANKA. PRZEPIS NA PROSTOTĘ ŻYCIA.

2020-09-17
O życiu Zuzanny Ginczanki, poetki i gwiazdy międzywojennej bohemy opowie w najbliższą niedzielę, w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli Agnieszka Przepiórska. Monodram „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” to także spektakl o karierze, miłości, sławie i śmierci. Wystawiony zostanie o godzinie 19.00 na scenie plenerowej.

 

Zrealizowany przez sopocki Teatr na Plaży w koprodukcji z Teatrem Łaźnia Nowa z Krakowa monodram Agnieszki Przepiórskiej w reżyserii Anny Gryszkówny opowiada historię Zuzanny Ginczanki (właściwie Sara Polina Gincburg; 1917-1944), poetki – wizjonerki okresu międzywojennego, znanej w świecie międzywojennej bohemy, wyemancypowanej, pięknej kobiety. Żydówka, Rosjanka, Cyganka, która urodziła się na styku trzech krajów, języków oraz kultur (Ukrainy, Rosji i Polski) wybrała ostatecznie Polskę Tuwima i Gombrowicza (przez obu była ceniona). W czasie okupacji Ginczanka ukrywała się w Krakowie, po zadenuncjowaniu przez sąsiadkę została aresztowana przez gestapo. Niemcy rozstrzelali ją na kilka tygodni przed zwyzwoleniem Krakowa. Zginęła mając zaledwie 27 lat.

 

O jej życiu, dzieciństwie, przyjaźniach, miłości, poezji, o karierze, sławie ale i o śmierci opowiada w spektaklu Agnieszka Przepiórska, aktorka teatralna, serialowa i filmowa, laureatka wielu scenicznych nagród, m.in. za spektakle I będą święta oraz Tato nie wraca.
Spektakl wystawiony zostanie w parku przy Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w niedzielę, 20 września, o godzinie 19.00. Wstęp wolny.
Bezpłatny autobus z Radomia do Wsoli odjedzie o godzinie 18.00 z przystanku przy ulicy Chrobrego/Czysta (kierunek Michałów). Powrót do Radomia po spektaklu około godziny 20.30. Ze względów sanitarnych w autobusie może być zajęta tylko połowa miejsc.

Muzeum prosi osoby, które wybierają się na spektakl o wydrukowanie, przeczytanie i podpisanie specjalnego oświadczenia. Druk dostępny jest na stronie muzeum. Podpisany dokument można zabrać ze sobą i przekazać pracownikom przy wejściu na teren placówki.

Tekst: Piotr Rowicki
Reżyseria: Anna Gryszkówna
Scenografia, kostium: Anna – Maria Karczmarska
Muzyka: Michał Lamża
Światła: Mateusz Gierc
Występuje: Agnieszka Przepiórska
W spektaklu używane jest światło stroboskopowe.

Oświadczenie można pobrać tu: oświadczenie

Obowiązujący obecnie regulamin imprez plenerowych: regulamin imprez plenerowych

 

 

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN