Wydarzenia : Gombrowicz

Wydarzenia"Wieczór w Teatrze Wielkim" we Wsoli?

2015-02-08
"Wieczór w Teatrze Wielkim" we Wsoli? Tak, poemat Stanisława Balińskiego pod tym tytułem przeczyta w Muzeum Witolda Gombrowicza Anna Seniuk, zaś kontekst stworzy Magda Małecka, grająca na altówce. Muzyczno-literacki wieczór we Wsoli w niedzielę 8 lutego, początek o godzinie 17. Wstęp wolny.

Poemat Stanisława Balińskiego opisuje z humorem i ironią warszawski świat artystyczny dwudziestolecia międzywojennego. Dzięki Balińskiemu zajrzymy w teatralne kulisy, poznamy smak sławy, ale też artystycznych i życiowych porażek. Opera i jej wykonawcy to tylko pretekst do nieco sentymentalnej opowieści o sztuce i kulturze, w której wychował się Witold Gombrowicz i przeciw której się buntował.
Dla naszej publiczności wieczór we Wsoli będzie okazją do zetknięcia się z naprawdę wielkim teatrem – wybitną sztuką aktorską w wykonaniu Anny Seniuk. Integralną częścią wieczoru będzie muzyka: Magda Małecka wykona suity solowe Jana Sebastiana Bacha.

Zapraszamy, wstęp wolny!

Dojazd z Radomia do Wsoli bezpłatnym autobusem, zbiórka o godz. 16.15, na pierwszym przystanku przy ul. Chrobrego (kierunek: os. Michałów). Powrót do Radomia około 18.30.

Stanisław Baliński (1899-1984) studiował prawo i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, ukończył Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie. W 1922 roku rozpoczął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Debiutował tomem nowel fantastyczno-nastrojowych MIASTO KSIĘŻYCÓW (1924). Przed wojną ogłosił zbiór wierszy WIECZÓR NA WSCHODZIE (1928). Był blisko związany z grupą poetycką SKAMANDER. W czasie II wojny światowej był urzędnikiem polskiego rządu emigracyjnego. Po wojnie został na emigracji. Opublikował m.in. zbiór wierszy WIELKA PODRÓŻ(1941), TAMTEN BRZEG NOCY (1942), poemat RZECZ SUMIENIA (1942), TRZY POEMATY O WARSZAWIE (1945), opowiadania TALIZMANY I WRÓŻBY (1965).

Anna Seniuk – aktorka teatralna, filmowa i serialowa. W 1964 roku ukończyła PWST w Krakowie i od razu została zaangażowana do Starego Teatru. Pracowała pod kierunkiem wybitnych reżyserów, m.in. Jerzego Jarockiego, Konrada Swinarskiego, Bogdana Hussakowskiego, Kazimierza Dejmka i Józefa Szajny. Znana publiczności nie tylko ze świetnych kreacji scenicznych (m.in. Solange w „Pokojówkach” Jeana Geneta w reżyserii Henryka Baranowskiego (1971) czy Nadieżda Monachowa w „Barbarzyńcach” Maksyma Gorkiego (1976r.)), ale także z niezapomnianej roli Magdy Karwowskiej w serialu „Czterdziestolatek”. Obecnie pracuje w Teatrze Narodowym.

Magda Małecka-Wippich – altowiolistka, kameralistka. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, jest absolwentką krakowskiego Konserwatorium im. Witolda Lutosławskiego, Podyplomowych Studiów Literacko-Artystycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz pierwszej w Polsce Szkoły Laboratorium Dramatu w Warszawie. Artystka zainicjowała w 2004 roku powstanie Opium String Quartet z którym nagrała trzy albumy. W 2011 roku kwartet nominowany był do nagrody Fryderyk 2011 za debiut płytowy, a statuetkę zdobył w 2014 roku za album „Chagall for Strings”, w kategorii „Muzyka współczesna”.
 

Na zdjęciu Anna Seniuk.
fot. Jacek Poremba

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN