Prezentujemy relację z Gali Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza - edycja 2019. Gala odbyła się na zakończenie dwutygodniowego festiwalu "Opętani Literaturą", który na początku września odbył się w Radomiu i we Wsoli.
Polecamy wykład prof. Piotra Śliwińskiego pt. "Tadeusz Różewicz: wielkość, nicość, solidarność" wygłoszony w Radomiu podczas festiwalu Opętani Literaturą, towarzyszącego IV edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.
Spotkanie z Dorotą Segdą rozpoczęło festiwal "Opętani Literaturą" (edycja 2019), który towarzyszy Nagrodzie Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Z aktorką - o teatrze, aktorstwie i poezji (oraz o skutkach jej nieczytania) - rozmawiał Piotr Kłoczowski. Wcześniej, co jest już festiwalowym zwyczajem, Dorota Segda czytała fragmenty powieści "Opętani" W. Gombrowicza. Prezentujemy zapis tego spotkania.
Jak co roku w Muzeum Witolda Gombrowicza odbyło się spotkanie przyjaciół tej placówki. Prezentujemy relację z tego wyjątkowego dla nas wydarzenia.
Kapituła Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza odbyła swoje pierwsze posiedzenie. W materiale wideo członkowie kapituły, Justyna Sobolewska oraz prof. Józef Olejniczak, mówią o tym, jakie mają przemyślenia po tym spotkaniu. W czerwcu jurorzy ogłoszą pięć nominacji. Laureata poznamy we wrześniu.
O twórczości Włodzimierza Odojewskiego rozmawiają dr hab. Anna Spólna i dr hab. Magdalena Rabizo-Birek. Spotkanie odbyło się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w marcu 2019 roku. Fragmenty prozy W. Odojewskiego czyta Stanisław Biczysko.
Nicolas Hochman, argentyński badacz twórczości Witolda Gombrowicza opowiada o recepcji pisarza w Argentynie i o działaniach, jakie są tam podejmowane, aby spopularyzować postać i dzieło autora Kosmosu.
Prezentujemy zapis rozmowy z Pau Freixa Terradasem, gombrowiczologiem z uniwersytetu w Barcelonie, który opowiada o argentyńskich wątkach biografii Witolda Gombrowicza i o tym, jak dla muzeum we Wsoli pozyskał... nocnik. Spotkanie odbyło się w ramach wydarzenia Gombrowicz(a)rzeczy - otwarcie poszerzonej i zmodyfikowanej ekspozycji MWG we Wsoli. Rozmowę poprowadziła dr hab. Anna Spólna.
Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania zapisu wydarzenia, które odbyło się podczas ubiegłorocznego festiwalu OPĘTANI LITERATURĄ. Tomasz Tyczyński rozmawia z Ritą Gombrowicz o rzeczach Witolda Gombrowicza i o tym, jak pamiętamy bliskich przez pryzmat przedmiotów, które im towarzyszyły i służyły.
Zapraszamy do obejrzenia zapisu dyskusji BÓG HONOR SYNCZYZNA, która odbyła się w Muzeum Witolda Gombrowicza dokładnie w stulecie odzyskania niepodległości. W rozmowie uczestniczyli dominikanin o. Tomasz Dostatni (publicysta), Janusz Opryński (reżyser teatralny) i Jerzy Sosnowski (pisarz, publicysta, dziennikarz). Tematem dyskusji był współczesny patriotyzm.
Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego