Obraz i dźwięk : Gombrowicz

Obraz i dźwięk / FilmPierwsze spotkanie kapituły Nagrody Gombrowicza

Kapituła Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza odbyła swoje pierwsze posiedzenie. W materiale wideo członkowie kapituły, Justyna Sobolewska oraz prof. Józef Olejniczak, mówią o tym, jakie mają przemyślenia po tym spotkaniu. W czerwcu jurorzy ogłoszą pięć nominacji. Laureata poznamy we wrześniu.

W IV edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza nadesłano 69 zgłoszeń. Nagroda przyznawana jest za pierwszą lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną w języku polskim, ale w tegorocznym konkursie dominują absolutne debiuty: jest ich ponad pięćdziesiąt.
W kapitule zasiadają: prof. Jerzy Jarzębski (Uniwersytet Jagielloński, przewodniczący), prof. Ewa Graczyk z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Józef Olejniczak z Uniwersytetu Śląskiego, krytyczka literacka i dziennikarka "Polityki" Justyna Sobolewska, badaczka literatury z UŚ dr hab. Anna Kałuża, redaktor naczelna portalu kulturalnego "dwutygodnik.com" dr Zofia Król oraz pisarz i laureat nagród literackich Zbigniew Kruszyński. Sekretarzem kapituły jest kurator Muzeum Witolda Gombrowicza Tomasz Tyczyński.
Nagroda przyznawana jest przez Prezydenta Radomia od 2016 r., współorganizuje
ją Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Honorowy patronat sprawuje Rita Gombrowicz – wdowa po pisarzu.
Mecenasem nagrody, już po raz trzeci, jest Jarosław Krzyżanowski.
Partnerem Nagrody jest Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu.
Patronami medialnymi Nagrody są: Gazeta Wyborcza, TVP Kultura, Program II Polskiego Radia, Lubimyczytać.pl.