Obraz i dźwięk : Gombrowicz

Obraz i dźwięk / ObrazLiteratura według... Weronika Murek

Weronika Murek była pierwszym tegorocznym gościem cyklu „Literatura według...”, którego gospodynią w 2024 roku jest Eliza Kącka.

Literatura według... to cykl spotkań z pisarzami, poetami, tłumaczami który rozpoczęliśmy w 2023 roku. Wówczas gospodynią była Justyna Sobolewska, krytyczka, dziennikarka i pisarka (autorka biografii Kornela Filipowicza, przewodnicząca jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, członkini kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza). Pani Justyna zaprosiła do udziału w rozmowach Marcina Wichę, Piotra Sommera oraz Zytę Rudzką.
W 2024 roku gospodynią spotkań jest Eliza Kącka, pisarka, literaturoznawczyni, i krytyczka literacka, członkini kapituły Nagrody Literackiej Gdynia i felietonistka „Tygodnika Powszechnego”. Eliza Kącka jest doktorem nauk humanistycznych, autorką prac naukowych a także książek prozatorskich. Jej pierwszym gościem była Weronika Murek, prozaiczka i dramatopisarka. Jej zbiór opowiadań „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” (2015) był nominowany do Paszportu „Polityki”, Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia. W 2016 roku książka otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. Weronika Murek jest także laureatką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (za sztukę „Feinweinblein”, 2015 r.). W ubiegłym roku wydała książkę „Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się”.

Polecamy fotogalerię z tego spotkania, które... zakończyło się w wannie Gombrowiczów.

foto: Robert Utkowski

Zapis wideo rozmowy dostępny będzie na naszym profilu na FB.

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN