Obraz i dźwięk : Gombrowicz

Obraz i dźwięk / FilmGala Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza 2017

Publikujemy zapis Gali Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, która odbyła się 10 września w Radomiu, w Zespole Szkół Plastycznych.

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza dla Anny Cieplak za książkę „Ma być czysto” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej). Laureatka otrzymała 40 000 zł i lornetkę, która nie tylko nawiązuje do biografii Gombrowicza, ale również symbolizuje wypatrywanie talentów i ważnych zjawisk w literaturze. Galę Nagrody uświetniła Rita Gombrowicz, a po oficjalnej części uroczystości wystąpił Piotr Machalica z programem „Mój ulubiony Młynarski”. Organizatorami Nagrody są: Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza.

Kapituła pod przewodnictwem Jerzego Jarzębskiego przyznała nagrodę za książkę, która jest „niezwykle rzetelnym portretem młodzieży w wieku 14-16 lat, i dla której powstawały swego czasu gimnazja – dziś zlikwidowane przez kolejną reformę oświaty. Anna Cieplak z wielką psychologiczną wrażliwością maluje portrety swoich bohaterów pokazując, ewolucję ich osobowości.”

Fot. Ł. Wójcik/ UM Radom