Nagroda : Gombrowicz

NagrodaEdycja 2019

Czwartą edycję Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza ogłosili na przełomie 2018 i 2019 roku Prezydent Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Do Nagrody można było zgłaszać książki napisane prozą artystyczną, wydane w 2018 roku. Zgłoszenia przyjmowane były do końca stycznia 2019.

 

W tej edycji do nagrody zgłoszono ostatecznie blisko 70 książek. W czerwcu 2019 r. kapituła nominowała pięcioro autorów: Olgę Hund za książkę „Psy ras drobnych” (wyd. Ha!art), Katarzynę Pochmarę-Balcer za „Lekcje kwitnienia” (wyd. Nisza), Jakuba Tabaczka za „Czytajcie, co jest Wam pisane” (wyd. Marniko), Annę Wiśniewską-Grabarczyk za „Porzeczkowego Josefa” (wyd. Anagram) i Łukasza Zawadę za „Fragmenty dziennika SI” (wyd. Nisza).

Nagroda wręczona została podczas Gali kończącej dwutygodniowy Festiwal Literacki „Opętani Literaturą”, który na początku września odbył się w Radomiu i we Wsoli. Laureatką nagrody została Olga Hund, autorka książki „Psy ras drobnych”. Olga Hund to literacki pseudonim, figura, za którą skryła się młoda pisarka z Krakowa.

- Można zrobić dużo ciekawszych rzeczy, niż czytać moją książkę – mówiła Olga Hund po Gali Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. - Można pójść na spacer, można zaadoptować psa. Ale jeśli już ktoś naprawdę chce przeczytać tę powieść, to być może dzięki niej inaczej spojrzy na panią na poczcie, czy na panią w „Żabce”, która ma zły humor. Że dostrzeże, że to nie histeryczne kobiety, a po prostu, czyjeś mamy, siostry czy koleżanki.

 „Psy ras drobnych” to książka o kobietach przebywających w zakładzie psychiatrycznym, które zmagają się z depresją, z chorobami psychicznymi, z systemem i patriarchalnym wychowaniem. Jak tłumaczy autorka, chciała między innymi pokazać, co spowodowało, że jej bohaterki znalazły się w takiej sytuacji. To przemoc psychiczna, fizyczna i ekonomiczna.

 – Takie problemy były już w literaturze poruszane, ale ta książka traktuje je w zupełnie nowy sposób - uzasadniała werdykt Zofia Król, przedstawicielka kapituły Nagrody. - Olga Hunt próbuje bez nadęcia, bez patosu opowiedzieć nam coś, co bardzo dobrze widzi w tym świecie zakładu dla psychicznie chorych, ale co przekłada się na cały nasz świat. I, co ważne, robi to precyzyjnym, spójnym i niezwykle dopracowanym językiem – tłumaczyła Zofia Król.

Laureatka otrzymała 40 tysięcy złotych i lornetkę, nawiązującą do gombrowiczowskiego „podglądactwa”. W 2019 roku, po raz pierwszy, Muzeum Witolda Gombrowicza przyznało nagrody - po 2 tys. zł – wszystkim nominowanym. Autorzy dostali także statuetki, ze względu na wygląd nazywane (już od pierwszej edycji) „otwieraczami”, co ma symbolizować otwarcie drogi do pisarskiej kariery.

 Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza przyznaje prozaikom-debiutantom Prezydent Radomia przy współudziale Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Nagroda przyznawana jest za pierwszą lub drugą książkę autora napisaną prozą artystyczną. Nominowanych i zwycięzców wybiera kapituła w składzie: Ewa Graczyk, Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska. Sekretarzem kapituły jest Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza.

 

 Patronat nad Nagrodą i festiwalem od pierwszej edycji sprawuje Rita Gombrowicz.

Mecenasem nagrody, już po raz trzeci, jest Jarosław Krzyżanowski.

Partnerem głównym festiwalu jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Partnerzy IV edycji:

Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu

Zespół Szkół Muzycznych w Radomiu

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”

Łaźnia – Radomski Klub Środowisk Twórczych

 

Patronat medialny:

Gazeta Wyborcza, TVP Kultura, Polskie Radio Program II, Lubimyczytać.pl, Książki. Magazyn do czytania.

 

Relacja z gali: Gala Nagrody Literackiej im. W. Gombrowicza (2019)

zobacz też: www.muzeumgombrowicza.pl/pl/aktualnosci/czytaj/316/olga-hund-z-nagroda-gombrowicza

 

 

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN