Wydarzenia : Gombrowicz

WydarzeniaWe Wsoli: Machalica i nie tylko…

2014-01-12
"Tuwim liryczny i nie tylko" – taki tytuł miało wydarzenie, którym 12 stycznia Muzeum Witolda Gombrowicza zainaugurowało kolejny rok działalności. Teksty Juliana Tuwima interpretowali Piotr Machalica i Piotr Borowski, towarzyszyła im pianistka Agnieszka Garniewicz i muzyka Zygmunta Koniecznego.

Spotkanie z twórczością Juliana Tuwima nawiązywało do tradycji „koncertów postświątecznych” we Wsoli, które od pięciu lat odbywają się w drugą niedzielę stycznia. Tym razem było podwójnie „post”, gdyż Julian Tuwim był patronem poprzedniego roku, w którym przypadał sześćdziesiąta rocznica śmierci poety.

Spektakl był prawdziwie Tuwimowski - nastrojowy i liryczny, ale także przewrotnie i mądrze  humorystyczny. Nic dziwnego, w końcu Tuwim to nie tylko jeden z największych polskich liryków. To także człowiek obdarzony wielkim poczuciem humoru i mądrym dystansem do świata, który w ostatnim dniu swego życia na kawiarnianej serwetce zapisał takie – jak się później okazało – ostatnie swoje zdanie: „Ze względów oszczędnościowych polecam zgasić światłość wiekuistą...".

 

fot. Dominik Musiałek

Galeria zdjęć

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN