WydarzeniaOch Gumo, żebyś Pan wiedział…

2013-04-08
Cykl POWRÓT GOMBROWICZA, przypominający o 50. rocznicy powrotu pisarza do Europy, rozpoczęliśmy prezentacją listów Witolda Gombrowicza do Juana Carlosa Gomeza, jednego z najbliższych argentyńskich przyjaciół Gombrowicza.

Listy i pocztówki, które od Witolda Gombrowicza otrzymał zmarły w ubiegłym roku J.C. Gómez, Muzeum Witolda Gombrowicza odkupiło od adresata w 2011 roku. Korespondencja obejmuje lata 1957-1965, rozpoczęta w Argentynie, kontynuowana była po powrocie Gombrowicza do Europy – podczas jego pobytu w Niemczech i we Francji. Jest świetnym źródłem informacji o codzienności Gombrowicza w Europie, w której po dwudziestu czterech latach spędzonych w Argentynie pisarz długo nie mógł się odnaleźć.
Ekspozycji, zatytułowanej „Och, Gumo, żebyś Pan wiedział…”, towarzyszyło wydarzenie muzyczne i literackie. Utwory Astora Piazzoli i Richarda Galliano zagrali muzycy: Rafał Grząka (akordeon, bandoneon) i Andrzej Olewiński (gitara klasyczna). W lekturę korespondencji wprowadziła publiczność Dominika Świtkowska. Miała ona okazję poznać J.C. Gómeza podczas finalizowania zakupu listów w Buenos Aires.

fot. Łukasz Wójcik, Dominik Musiałek