WydarzeniaOpętani literaturą

2021-09-06
Zapraszamy na festiwal "Opętani literaturą". Wydarzenia będą odbywały się w Radomiu i we Wsoli. Rozpoczną się 11 września, a zakończą 18 września galą Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, podczas której jury ogłosi nazwisko laureata Nagrody oraz nazwisko osoby, która w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w Vence na południu Francji. Hasłem tej edycji festiwalu jest jedno słowo: WRACAMY!

Program festiwalu:
Sobota, 11 września 2021 (Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli)
Godz. 17.00 - Powrót (do) literatury - z Jackiem Baczakiem, laureatem Nagrody Kościelskich (1996) za „Zapiski z nocnych dyżurów” rozmawia Tomasz Tyczyński. Fragmenty „Zapisków…” czyta Andrzej Mastalerz.
Godz. 18.00 – Renata Przemyk i Mężczyźni. Gość: LESKI – koncert w plenerze.

Bezpłatny dojazd do Wsoli 11 września: Odjazd z przystanku Chrobrego/ Czysta (kier. Michałów) o godz. 16.20, powrót około 20.00.

Niedziela, 12 września 2021 (Kamienica Deskurów, Radom)
Godz. 17.00 - Powrót prowincji - Justyna Sobolewska oraz Wojciech Bonowicz o prozie Kornela Filipowicza. Czyta: Krzysztof Gosztyła.

Poniedziałek, 13 września 2021 (Kamienica Deskurów, Radom)
Godz. 17.30 - „Opętani” czytani – kolejne fragmenty powieści Witolda Gombrowicza czyta Adam Woronowicz. Z aktorem rozmawia Jacek Wakar.

Czwartek, 16 września 2021 (Miejska Biblioteka Publiczna, Radom)
Godz. 18.00 - O wznowieniu „Najady”, debiutu Zyty Oryszyn sprzed półwiecza oraz o czytaniu na nowo rozmawiają: Sylwia Chutnik, Przemysław Czapliński oraz Filip Fierek (wydawnictwo Drzazgi). Czyta: Danuta Dolecka. Moderuje: Anna Spólna.

Piątek, 17 września 2021 (MCSW Elektrownia, Radom)
Godz. 18.00 - Maciej Bobula, Dominika Horodecka, Jolanta Jonaszko, Aleksandra Lipczak, Maciej Topolski - z nominowanymi do Nagrody Gombrowicza rozmawia Michał Nogaś.

Sobota, 18 września 2021 (Zespół Szkół Muzycznych, Radom)
17.00 - Gala Nagrody Gombrowicza: ogłoszenie laureata Nagrody Literackiej
im. Witolda Gombrowicza. Koncert Ewy Bem.

Wstęp na wydarzenia wolny, poza Galą i koncertem Ewy Bem – tu obowiązują bezpłatne wejściówki, które można będzie odbierać 15 września o godz. 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu.

Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza ustanowił samorząd Radomia w 2015 roku. Nagroda przyznawana jest za debiut, rozumiany w nieco szerszym kontekście: jako pierwsza lub druga książka danego autora, napisana prozą artystyczną w języku polskim. W tegorocznej edycji nadesłano dokładnie 100 propozycji.

Mecenasami Nagrody są Jarosław Krzyżanowski i Zakłady Automatyki KOMBUD S.A., Partnerem głównym jest Unidevelopment S.A. Partnerem strategicznym jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Honorowy Patronat nad Nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz.

Organizatorami Nagrody są: Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza, zaś partnerami Miejska Biblioteka Publiczna i Fundacja Instytut Gombrowiczowski oraz Wodociągi Miejskie w Radomiu.

Patronat medialny sprawują Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, Booklips.pl, Nowy Tygodnik Kulturalny.