Wydarzenia : Gombrowicz

WydarzeniaTangowe zderzenie sił

2020-01-13
Tanga Astora Piazzolli zagra w niedzielę, 19 stycznia w Muzeum W. Gombrowicza we Wsoli Klaudiusz Baran. Mistrzowi akordeonu towarzyszyć będzie żeński kwartet smyczkowy „Con Affetto”. Początek o godz. 17.00.

 W okrągłym, 11 roku działalności Muzeum Witolda Gombrowicza proponuje swoistą artystyczno-literacką podróż w czasie, przypominając i ponownie zapraszając artystów, którzy gościli u nas w początkach funkcjonowania placówki.
Podczas jednego z pierwszych koncertów w nowo powstałym muzeum wystąpił Klaudiusz Baran, niekwestionowany mistrz akordeonu, wszechstronny artysta, obdarzony wyjątkową wrażliwością muzyczną. Jako pierwszy akordeonista wystąpił jako solista z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej, jak i większością najważniejszych polskich orkiestr.

W niedzielę, 19 stycznia, Klaudiusz Baran wystąpi we Wsoli wraz z żeńskim kwartetem smyczkowym „Con Affetto”. To niezwykła fuzja „męskiego” brzmienia bandoneonu oraz „kobiecej” siły żeńskiego kwartetu smyczkowego.
Kwartet Con Affetto powstał w 2005 roku. Zespół tworzą Angelina Kierońska – I skrzypce, Karolina Bartczyszyn-Południak – II skrzypce, Karolina Stasiowska – altówka, Anna Podkościelna-Cyz – wiolonczela.

W programie koncertu znajdą się najpiękniejsze tanga Astora Piazzolli, kompozytora, który określany jest mianem Króla Tanga. To propozycja nie tylko dla miłośników tanga, ale dla wszystkich, którzy cenią dobrą muzykę i niekonwencjonalne pomysły formalne.

Po koncercie otwarta zostanie wystawa 22x11, przygotowana w związku z 11-leciem działalności Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Pokażemy 22 zdjęcia obrazujące działalność placówki na przestrzeni tych lat: pisarzy, poetów, aktorów i muzyków, którzy w tym czasie u nas gościli. Będzie to siłą rzeczy bardzo wybiórcza prezentacja, bowiem w czasie dekady Muzeum zorganizowało łącznie ponad 200 koncertów, spektakli, wystaw, spotkań i dyskusji literackich. Gośćmi muzeum byli m.in. Rita Gombrowicz, Andrzej Seweryn, Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk, Jan Nowicki, Stanisław Soyka, Miguel Grinberg, Jorge Lavelli. Wsolski pałacyk odwiedził też Renaud Gombrowicz, wnuk Janusza Gombrowicza, brata Witolda. Organizowane przez muzeum wydarzenia odbywały się w większości we Wsoli, ale także w Radomiu, Warszawie, Vence i Paryżu.

Zapraszamy 19 stycznia o godz. 17.00.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.
Bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli: zbiórka o godz. 16.15 na przystanku Chrobrego/ Czysta (kier. Michałów). Powrót po wydarzeniu, ok. 19.00.

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN