Wydarzenia : Gombrowicz

WydarzeniaStasiuk i Sznajderman

2017-02-06
Andrzej Stasiuk i Monika Sznajderman. Dwa spotkania i dwie interesujące rozmowy o literaturze. Pierwsza już w niedzielę we Wsoli w Muzeum Witolda Gombrowicza, druga w poniedziałek w Bibliotece Miejskiej w Radomiu.

Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem to kolejne wydarzenie z cyklu „AS PiK: Pisarz i krytyk”, w którym z wybitnymi piszącymi literaturę spotykają się wybitni piszący o literaturze. Punktem wyjścia rozmowy, którą poprowadzi Jarosław Klejnocki – poeta, krytyk i historyk literatury, dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza - będzie najnowsza książka Stasiuka zatytułowana „Osiołkiem”. Książka będąca oczywiście owocem kolejnej podróży pisarza.
Spotkanie odbędzie się 5 lutego o godzinie 18 w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.
Bezpłatny dojazd z Radomia: zbiórka o godzinie 17.20 na przystanku Chrobrego/ Czysta (kierunek Michałów). Powrót po spotkaniu, około godz. 19.30.

Następnego dnia w gościnnej Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu (u. Piłsudskiego 12) z Moniką Sznajderman, współzałożycielką Wydawnictwa „Czarne”, antropologiem kultury i pisarką, o jej „Fałszerzach pieprzu” porozmawia Tomasz Tyczyński.
Ta poruszająca książka to próba opisania - i odzyskania - rodzinnej przeszłości, a także mocne i zarazem dyskretne świadectwo uczuć rodzinnych. „Jestem twoją pamięcią, tato” – deklaruje autorka.
„To nie jest książka historyczna. To książka o pamięci. A właściwie o dwóch pamięciach, które się w żadnym miejscu nie spotykają. I o losach, które od stuleci toczyły się równolegle, nigdy razem. Losach moich dwóch rodzin - polskiej i żydowskiej" – pisze Monika Sznajderman.
Jeden z rozdziałów książki opowiada o radomskich korzeniach tej żydowskiej rodziny. I o spotkaniu autorki z Radomiem, w którym „nic nie pasuje do niczego”.
Spotkanie odbędzie się 6 lutego, o godzinie 18.00, w Radomiu, w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny!

Na zdjęciu Monika Sznajderman. Fot. Radek Polak
 

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN