Wydarzenia : Gombrowicz

WydarzeniaLaureat Nike we Wsoli

2014-02-27
Marek Bieńczyk, laureat Nagrody Literackiej Nike 2012, był gościem Muzeum Witolda Gombrowicza we czwartek, 27 lutego. (Czyli w Tłusty Czwartek, co nie uszło uwadze organizatorów spotkania.)

Punktem wyjścia do rozmowy z pisarzem, którą prowadziła Dominika Świtkowska, był nagrodzony Nike zbiór esejów Książka twarzy. Rozmowa potwierdziła to, co wiedzieliśmy już przed nią: Bieńczyk to humanista wszechstronny, erudyta, potrafiący w równie interesujący sposób opowiadać o literaturze, melancholii, winach, których jest znawcą, a także piłce nożnej, która go pasjonuje. Na dodatek o kwestiach niezwykle skomplikowanych potrafi mówić językiem jasnym, barwnym, zrozumiałym nawet dla odbiorcy na co dzień dalekiego od współczesnej filozofii czy teorii literatury.

Do Nike nominowany był czterokrotnie, między innymi za świetną powieść Tworki (1999). Pierwszą jego powieścią był Terminal (1994), jest też autorem kilku tomów eseistycznych (Szybko i szybciej – eseje o pośpiechu w kulturze, 1996; Czarny człowiek. Krasiński wobec śmierci, 1990; Melancholia. O tych co nigdy nie odnajdą straty, 2000; Oczy Dürera. O melancholii romantycznej, 2002; Przezroczystość, 2007; Książka Twarzy, 2011) oraz przekładów m. in. utworów Milana Kundery, Emila Ciorana i Rolanda Barthes'a.

 

 

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN