Wydarzenia„Trans-Atlantyk” we Wsoli

2013-02-03
Monodramem przygotowanym (adaptacja, reżyseria i wykonanie) przez Henryka Jóźwiaka chcieliśmy zadać ważne pytanie i przypomnieć o równie ważnej rocznicy.

Czy „Trans-Atlantyk” po sześćdziesięciu latach budzi jeszcze emocje? Tym spektaklem chcieliśmy przypomnieć czytającej publiczności o rocznicy pierwszego wydania „Trans-Atlantyku” i zainaugurowaniu serii wydawniczej: Biblioteka „Kultury”.
W 1953 roku paryska „Kultura” rozpoczęła wydawanie swojej Biblioteki książką zawierającą „Trans-Atlantyk” i „Ślub”. Wydanie tekstów Witolda Gombrowicza nie było decyzją łatwą, bo już publikacja fragmentów kontrowersyjnej powieści w „Kulturze” oburzyła czytelników. Spektakl Henryka Jóźwiaka potwierdził, że tekst ten to ciągle istotna część rozmowy o Polsce.

fot. Eliza Szwede