Wydarzenia : Gombrowicz

WydarzeniaMonodram „Jordan” u Gombrowicza

2023-02-12
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza na monodram „Jordan” w wykonaniu Zuzanny Bernat i reżyserii Doroty Landowskiej. Spektakl wystawiony zostanie w niedzielę, 12 lutego. Początek o godzinie 17.00. Uwaga – wydarzenie tylko dla osób powyżej 16 roku życia.

Jordan”, sztuka napisana przez Anne Reynolds i Moire Buffini, oparta została na prawdziwej historii. To relacja Shirley Jones, dzieciobójczyni, czekającej w więzieniu na wyrok sądu.
Shirley jest młodą kobietą rozdartą pomiędzy miłością do partnera i miłością do dziecka, pomiędzy dorosłością i niedojrzałością, pomiędzy byciem matką a byciem podlotkiem. Wychowana w niestabilnej, przemocowej rodzinie, tworzy związek z mężczyzną, który wkrótce także okazuje się ułudą. Jej partner zdradza ją i ostatecznie porzuca, grożąc odebraniem syna. Shirley zabija – zabija z miłości, ale w poczuciu braku nadziei, pomocy i wsparcia. Nic w tym monodramie nie jest takie, jak się wydaje – pisał po premierze Tomasz Sobierajski. Ta swoista spowiedź młodej dziewczyny bezbronnej wobec własnych wspomnień jest opowieścią o dobru i o złu, o miłości i jej braku oraz o fatalnych konsekwencjach niedojrzałych wyborów. To sztuka o marzeniach, niespełnieniu, zawodzie miłosnym, samotności i braku nadziei.
Mocny, prawdziwy tekst, wobec którego nikt nie pozostaje obojętnym.

Choć premiera dramatu odbyła się prawie 30 lat temu w Londynie, sztuka ta do dziś inspiruje młode aktorki i reżyserki na całym świecie. W Polsce przez kilkanaście lat, zdobywając wiele nagród i wyróżnień, w spektaklu grała Dorota Landowska (reż. Agnieszka Glińska). Teraz Dorota Landowska przekazała pałeczkę – sama zajęła się reżyserią, w roli Shirley obsadzając Zuzannę Bernat. Najważniejszy w tym spektaklu jest rytm, granie pauzą, zatrzymanie. Młoda aktorka, mistrzowsko prowadzona przez reżyserkę, poradziła sobie z tym wyzwaniem.

Monodram „Jordan” wystawiony zostanie w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli 12 lutego. Przed spektaklem słowo wstępne wygłosi reżyserka, Dorota Landowska. Początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny. Uwaga – spektakl dla osób powyżej 16 roku życia.


Jak zawsze chętnych do obejrzenia spektaklu zawiezie do Wsoli z Radomia bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku Chrobrego / Czysta, obok galerii handlowych (kierunek Michałów) o godzinie 16.20. Powrót po wydarzeniu, tym samym autobusem.


Reżyseria: Dorota Landowska
W roli Shirley: Zuzanna Bernat
Video, zdjęcia, światło: Oskar Czyż
Konsultacje aktorskie: Mariusz Bonaszewski
Producent: Fundacja FETA

Dorota Landowska – polska aktorka teatralna, telewizyjna, filmowa i radiowa. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1992).Laureatka wielu nagród, m.in. Nagrody im. Leona Schillera (1997) oraz nagrody Teatru Polskiego Radia „Wielki Splendor” za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia
artystycznego w Polsce (2008). W 2005 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. Przez dwanaście lat pracowała w zespole Teatru Narodowego w Warszawie, potem w Teatrze Studio. Obecnie można ją oglądać m.in. w serialu „W rytmie serca” i monodramie o Zofii Stryjeńskiej.

Zuzanna Bernat – polska aktorka teatralna, filmowa i głosowa. Swoje doświadczenie zawodowe zdobyła w Replika Teatro w Madrycie i w Studio Aktorskim STA w Poznaniu. Na scenie zadebiutowała w Teatrze Miejskim w Lesznie, w tytułowej roli w spektaklu „Jaskółeczka” Tadeusza Słobodzianka w reż. Karola Wróblewskiego. Jej filmografia to m.in. role w obu częściach „Pitbulla” Patryka Vegi, w „Zjednoczonych Stanach Miłości” Tomasza Wasilewskiego, w serialach telewizyjnych i w filmie Aleksandry Terpińskiej „Inni Ludzie” na podst. książki Doroty Masłowskiej. Zagrała w wielu polskich wersjach językowych filmów i seriali takich jak: "Ms. Marvel", „Hotel Transylwania”, „Craig znad Potoku”czy „Park Jurajski: Obóz Kredowy”.

 

 

 

 

 

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN