Wydarzenia : Gombrowicz

Wydarzeniazmarł Miguel Grinberg

2022-03-06
4 marca 2022 roku zmarł Miguel Grinberg, jeden z argentyńskich przyjaciół Witolda Gombrowicza.

Miguel Grinberg urodził się w 1937 w Buenos Aires w rodzinie polskich Żydów, którzy wyemigrowali w latach dwudziestych z Warszawy. Był argentyńskim pisarzem, poetą, tłumaczem, publicystą, ekologiem i dziennikarzem, przedstawicielem Pokolenia '60. Uznanie zdobył jako gorący propagator poezji hiszpańskiej w argentyńskiej muzyce rockowej. Miał zresztą ogromny wpływ na tamtejszą scenę muzyczną - to on wprowadził rock and rolla do argentyńskich rozgłośni radiowych. Wydał ok 50 książek, w tym m.in. How the Hand Came, fundamentalną publikację dla historii argentyńskiego rocka. Blisko związany z czołowymi postaciami Beat Generation, tłumaczył m.in. wiersze Allena Ginsberga, z którym znał się osobiście. Przez pewien czas mieszkał w Stanach Zjednoczonych, uczestniczył w narodzinach ruchu hippisowskiego, był działaczem na rzecz pokoju, protestował przeciwko wojnie w Wietnamie, walczył o prawa obywatelskie dla ciemnoskórej ludności Ameryki.
Grinberg poznał Gombrowicza w 1962 roku, na rok przed wyjazdem polskiego pisarza z Argentyny. W przygotowanym na prośbę Rity Gombrowicz tekście (zamieszczonym w jej książce Gombrowicz w Argentynie), wspomina: "[…] kiedy [Gombrowicz] wyjechał do Europy, powierzył mi na przechowanie egzemplarze wszystkich wydań swoich książek i uczynił mnie czymś w rodzaju rzecznika prasowego w związku z jego (jak się później okazało nieudanym) marszem po Nagrodę Nobla".
Gombrowicz w Dzienniku, w roku 1963, pisze o zainteresowaniu, jakie wywarł na młodych, buntowniczych pisarzach i poetach argentyńskich: "Ależ to jak znalazł żeby uderzyć owym młodo-starym, jak taranem, w beau monde literacki Argentyny, wywalić drzwi, rozsadzić hierarchie, wywołać skandal – i oto ci blousons noirs sztuki, ci iracundos (jedna ich grupa zwała się «Mufados», druga «Elefantes») doskoczyli do mnie, pełni wojennego zapału, zaczęto na chybcika opracowywać sposoby przeniknięcia do najważniejszych gazet, Miguel Grinberg, przywódca Mufados, przygotowywał gorączkowo numer swojej bojowej «rewisty», mnie poświęcony – mobilizacja, ruch, elektryczność!".

Miguel Grinberg zmarł w Buenos Aires w wieku 84 lat.

W 2012 roku Grinberg odwiedził Polskę w związku z obchodami jubileuszu 75-lecia powieści Ferdydurke. Jednym z punktów tamtej wizyty było także Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Jak wspominają pracownicy Muzeum, "chciał pierogów i śniegu".

Na zdjęciu: Miguel Grinberg i Rita Gombrowicz w MWG we Wsoli, 2012 r.

 

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN