WydarzeniaEwa Graczyk o dwóch publikacjach wartych polecenia.

2020-07-23
W tym roku do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza zgłoszonych zostało ponad sto książek. Duża część z nich to książki bardzo ciekawe. - Wiele z nich określiłabym jako naprawdę dobre, świetne lub bardzo dobre – mówi prof. Ewa Graczyk, członkini kapituły Nagrody. Na zakończenie cyklu prezentacji książek nominowanych w tegorocznej edycji Ewa Graczyk opowiada o dwóch publikacjach, które nie zostały nominowane, ale które, jej zdaniem, warte są polecenia. To „Donikąd. Podróże na skraj Rosji” Michała Milczarka (wydawnictwo Czarne) oraz „Emigracja” Malcolma XD (wydawnictwo W.A.B.)

"Rosja u Milczarka jest przede wszystkim mapą pustki. Jego książka jest przejmującym zapisem zniszczenia, degradacji, ogromnych, pustych przestrzeni. Milczarek jedzie głównie na północ, są zatem lody i mróz, ale jest też straszne, ekologiczne zniszczenie. Ta książka jest przejmującą opowieścią o ekologii. Ale jest też świetnie opowiedziana, niezwykle ciekawa językowo".

"Ta książka powstała na podstawie zapisów w Internecie, w którym zresztą Malcolm XD jest osobą bardzo popularną. Książka opowiadająca o jego podróży, emigracji i pracy w Wielkiej Brytanii jest książką niesłychanie zabawną. Ale jest też książką nadspodziewanie mądrą. Ta książka pokazuje lewicową wrażliwość autora, jego plebejski, nieinteligencki punkt widzenia, zapisany bardzo ciekawie i nowatorsko. To nieoczekiwane spotkanie nowych form internetowych z tradycją i konwencją powieści łotrzykowskiej dało tutaj wspaniałe rezultaty".