WydarzeniaJacek Miler nie żyje

2018-12-21
Zmarł Jacek Miler, człowiek, bez którego nie byłoby Muzeum Witolda Gombrowicza w Vence. Historyk sztuki, w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracował od 1993 roku, ostatnio jako dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych.

Jego energia i determinacja sprawiły, że po kilkunastu latach zabiegów we wrześniu 2017 roku w mieszkaniu na drugim piętrze Willi Alexandrine w Vence, w którym pisarz spędził ostatnie lata życia, udostępniono zwiedzającym Gombrowiczowską wystawę. Jacek Miler w otwarciu tamtego Muzeum Gombrowicza nie mógł uczestniczyć z powodu choroby, zobaczył je kilka miesięcy później. W ostatnim czasie zaangażował się mocno w przygotowanie porozumienia między władzami Vence a Muzeum Literatury, na mocy którego prowadzenie działalności Espace Gombrowicz ma zostać powierzone Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Niestety, nie doczekał finału tych prac, tym razem Jego wola i determinacja przegrały z chorobą.

Będziemy o Nim pamiętać.