Wydarzenia : Gombrowicz

WydarzeniaMasłowska u Gombrowicza

2018-03-11
Jak myśleć i pisać o współczesnej kulturze, żeby nie znudzić siebie i czytelników - zastanawiały się w Muzeum Witolda Gombrowicza Dorota Masłowska i Zofia Król. To było kolejne spotkanie z cyklu „Pisarz i Krytyk”.

 W ramach cyklu z wybitnymi piszącymi literaturę rozmawiają wybitni piszący o literaturze. Pretekstem do spotkania z Dorotą Masłowską był wydany niedawno zbiór jej felietonów zatytułowany „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu?” Zofia Król, filozofka, krytyczka literacka i redaktor naczelna pisma internetowego „Dwutygodnik.com”, w którym te felietony były publikowane, tak wprowadziła nas w tematykę niedzielnego spotkania we Wsoli:
„Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu? Dorota Masłowska przyjmuje w ostatniej książce punkt widzenia wszechstronnej i szalonej badaczki: nurza się w odmętach kultury popularnej i wspina na wyżyny językowych subtelności. Głównym narzędziem analizy staje się czułość."

Dorota Masłowska - zadebiutowała w 2002 głośną i kontrowersyjną powieścią "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną". Za tę powieść pisarka otrzymała Paszport Polityki i nominację do Nagrody Nike. Nagrodę tę dostała w 2006 roku za kolejną powieść „Paw Królowej”. Masłowska napisała też dwa dramaty: "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" i "Między nami dobrze jest", wielokrotnie wystawiane przez teatry polskie i zagraniczne. W 2014 roku ukazał się pierwszy album muzyczny pisarki zatytułowany „Społeczeństwo jest niemiłe”. Masłowska wydała również dwa zbiory felietonów: "Więcej niż możesz zjeść. Felietony parakulinarne" (2015) oraz "Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu" (2017).

Zofia Król - krytyczka i historyczka literatury, doktor filozofii, redaktorka naczelna magazynu o kulturze „dwutygodnik.com”, współpracowała m.in. z Zeszytami Literackimi, Tygodnikiem Powszechnym, Gazetą Wyborczą i Kontekstami, jest jurorką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Na zdjęciu Dorota Masłowska. Fot. Jacek Kołodziejski

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN