Wydarzenia : Gombrowicz

WydarzeniaLiteratura dla najmłodszych

2018-02-07
Spotkaniem z animatorami z wydawnictwa ZAKAMARKI otworzyliśmy cykl wydarzeń literackich dla dzieci organizowanych w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Szukaliśmy w ZAKAMARKACH niestworzonych historii oraz poznawaliśmy zakamarki pałacu we Wsoli. Tak będzie teź podczas kolejnych odsłon tego cyklu – w atrakcyjnej formie będziemy przekazywać dzieciom interesujące historie literackie, zachęcając do kontaktu z książką, także obrazkową.


Naszym przewodnikiem po muzeum był przedszkolak - Albert Albertson. Ten mały Szwed mieszka z tatą i kotem Puzlem, ma problemy z zasypianiem, rano nie chce wstać i pójść do przedszkola, jest niezwykle pomysłowy - zwłaszcza jeśli bardzo czegoś chce.


Książki o Albercie, tłumaczone na kilkadziesiąt języków, rozeszły się w przeszło dziewięciomilionowym nakładzie w Szwecji i poza jej granicami. Na ich kanwie powstały liczne spektakle teatralne i filmy animowane. W Szwecji to kultowa seria, licząca ponad trzydzieści tytułów. Jej autorka i ilustratorka, Gunilla Bergström, otrzymała za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień. Jej książka o Albercie Albertsonie została wybrana na Książkę Roku 1997 przez szwedzkie Jury Dziecięce. W 2012 roku minęło 40 lat od ukazania się pierwszej historii o Albercie Albertsonie, który w Szwecji nazywa się Alfons Åberg.
Wydawnictwo Zakamarki wydaje cenione na całym świecie szwedzkie książki dla dzieci. Wiele tytułów to książki obrazkowe dla młodszych dzieci, ale też ciekawe propozycje dla dzieci starszych, czytających samodzielnie. Jesienią 2012 roku do oferty dołączyły książki francuskie.


Zakamarki publikują m.in. książki obrazkowe Astrid Lindgren. Dzięki temu do rąk polskich czytelników trafiły nowe historie o Pippi, Emilu czy dzieciach z Bullerbyn, z oryginalnymi ilustracjami.


Dziękujemy dzieciom i wychowawcom z Przedszkola w Przytyku za udział w poniedziałkowym spotkaniu.


Zapraszamy do zapoznania się z całym programem spotkań literackich dla dzieci:

PROGRAM 

Galeria zdjęć

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN