Wydarzenia : Gombrowicz

WydarzeniaMecenas Nagrody Gombrowicza

2017-01-23
Druga edycja Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza ma Mecenasa. Jest nim Jarosław Krzyżanowski – prezes i współwłaściciel firmy QFG, który prowadzi interesy w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych. Na zgłoszenia do tej edycji Nagrody organizatorzy czekają do końca stycznia 2017 roku. Dotychczas przysłano 55 książek.

Nazwisko Mecenasa ogłoszone zostało podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w Muzeum Witolda Gombrowicza. Jak podkreślił Tomasz Tyczyński, sekretarz Kapituły Nagrody: - Jarosław Krzyżanowski jest przedsiębiorcą, który nie tylko osiąga sukcesy w biznesie, ale jest też osobą wielu pasji, w tym – co nas cieszy najbardziej – jest nałogowym czytelnikiem. Uwielbia przekraczać granice i zaskakiwać, nas od paru już lat zaskakuje życzliwością i hojnością.
Wsparcie Mecenasa wynosi 50 000 zł netto. 
Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza staje się znaczącym ogólnopolskim wyróżnieniem kulturalnym. Potwierdza to zlecony przez Prezydenta Radomia raport pokazujący efekty marketingowe wydarzeń kulturalnych i społecznych, zorganizowanych przez miasto i instytucje z nim związane. Raport określa zasięg przekazu o wydarzeniu do odbiorcy medialnego oraz tzw. ekwiwalent reklamowy wydarzenia. W przypadku Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza ekwiwalent ten wyniósł ponad 1 300 000 złotych, przy nakładach około 140 000 złotych.
Nagrodę w 2015 roku ustanowił Prezydent Radomia, współorganizowana jest przez Muzeum Witolda Gombrowicza (oddział Muzeum Literatury). Nagrodę otrzymują pisarze debiutanci: za pierwszą lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną
w języku polskim. Patronat Honorowy nad Nagrodą sprawuje Rita Gombrowicz.
Kapituła, pod przewodnictwem prof. Jerzego Jarzębskiego, pierwszych laureatów wskazała we wrześniu 2016 roku. Są nimi: Weronika Murek i Maciej Hen.
Obok prof. Jarzębskiego kapitułę tworzą: prof. Ewa Graczyk, prof. Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska, Anna Kałuża, Zofia Król oraz Zbigniew Kruszyński.
Rangę Nagrody wyznacza także jej wymiar finansowy: laureat otrzymuje 40 000 zł.
Nazwiska nominowanych do drugiej edycji poznamy w czerwcu, a laureata w pierwszy weekend września 2017 roku.

Fot. Łukasz Wójcik

Galeria zdjęć

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN