WydarzeniaZapraszamy do Muzeum!

2017-01-05
Wracamy po remoncie, zapraszamy od 3 stycznia! W sezonie zimowym ekspozycja czynna jest od wtorku do piątku w godzinach: 10.00 - 17.00 oraz w niedziele: 10.00 - 17.00. Poniedziałek, sobota - ekspozycja nieczynna. Dla gości indywidualnych wstęp wolny!

Przygotowaliśmy nowe tematy wykładów oraz program zwiedzania z przewodnikiem, dostosowany do wieku i zainteresowań gości. .

Szczegóły:

I. „Ja, Gombrowicz”. *
Specjalny program zwiedzania z przewodnikiem, który dotyczy życia i twórczości Witolda Gombrowicza. Dostosowany jest do wieku oraz zainteresowań gości.

Na życzenie odwiedzających możemy go wzbogacić o dodatkowe wątki (do wyboru):

1. Losy rodziny pisarza.
2. Tło społeczno-obyczajowe epoki (ziemiaństwo polskie w dwudziestoleciu międzywojennym).
3. Gombrowicz a przedwojenne życie literackie.
4. Zjawisko emigracji po 1939 roku (rozwój kultury polskiej za granicą).
5. Droga pisarza do sławy.
6. Dzieło Gombrowicza: w druku, na scenie i ekranie (cenzura PRL, niezależne oficyny wydawnicze, ważniejsze adaptacje teatralne i filmowe).

Czas zwiedzania – ok. 30 minut.
Podczas zwiedzania prowadzący nawiązuje do dokumentów, fotografii, filmów, pamiątek po rodzinie pisarza, licznych przedmiotów osobistych należących do Witolda Gombrowicza, a także cytatów literackich, objętych ekspozycją.

II. Tematy zajęć dydaktycznych (do wyboru):

1. O „pierwszorzędnym pisarzu drugorzędnym”. Gombrowiczowska krytyka pisarstwa historycznego Sienkiewicza.**
2. Stylizacja językowa: jej odmiany i funkcje.
Pamiętniki J.Ch. Paska, Pan Tadeusz A. Mickiewicza, Trans-Atlantyk W. Gombrowicza.***
3. Zmagania z formą. Ferdydurke jako powieść nowoczesna.***
4. Gombrowicz, Schulz, Witkiewicz. Groteska i eksperyment w dwudziestoleciu międzywojennym.***
5. Ekspresja osobowości czy kreacja? Dziennik Gombrowicza jako przykład gry z gatunkiem literackim.***
6. Gombrowicz na scenie i ekranie. Omówienie adaptacji wybranych tekstów pisarza.***
* Dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
** Dla uczniów gimnazjum lub szkół ponadgimnazjalnych.
*** Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Czas trwania zajęć – 45 minut.
Lekcje, uzgodnione z obowiązującą podstawą programową prowadzi dr Anna Spólna. Jest ona literaturoznawcą, krytykiem literackim, nauczycielem akademickim, egzaminatorem OKE, członkiem Komisji Okręgowej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, praktykiem (kilkanaście lat pracy w radomskich liceach).

Zapraszamy!

Na zdjęciu pracownicy Muzeum Witolda Gombrowicza. W tle fragment ekspozycji w Sali polskiej. Fot. Robert Utkowski.