WydarzeniaMaciej Płaza i druga edycja Nagrody Gombrowicza

2016-11-04
Spotkanie z Maciejem Płazą, autorem „Skorunia” będzie pierwszym wydarzeniem towarzyszącym drugiej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Spotkanie odbędzie się 4 listopada o godz. 17.30 w „Elektrowni”.

Maciej Płaza był nie tylko nominowany do Nagrody Gombrowicza, ale został też laureatem Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Kościelskich.

W „Elektrowni” o powieści „Skoruń” z jej autorem rozmawiać będzie Anna Spólna.
Muzeum Witolda Gombrowicza jest organizatorem tego spotkania, a także współorganizatorem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Zapraszamy 4 listopada o godz. 17.30 do MCSW „Elektrownia” w Radomiu, ul. Kopernika 1.

Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza w 2015 roku ustanowił Samorząd Radomia, jej honorową patronką jest Rita Gombrowicz, a organizatorem Prezydent Radomia. Nagroda przyznawana jest za debiut, rozumiany jako pierwsza lub druga książka autora napisana prozą, w języku polskim. Otrzymać ją mogą również ci twórcy, którzy mają już dorobek w innych dziedzinach literackich.
Wartość Nagrody to 40 000 zł. Organizatorzy i jurorzy chcą wskazywać
i promować najlepsze debiuty prozatorskie. Kapituła w składzie: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska po raz pierwszy wskazała laureatów
we wrześniu 2016 roku. Zostali nimi: Weronika Murek za „Uprawę roślin południowych metodą Miczurina” oraz Maciej Hen za „Solfatarę”. Tym samym jurorzy skorzystali z przysługującej im możliwości podzielenia puli nagrody pomiędzy dwoje autorów.

Maciej Płaza jest doktorem nauk humanistycznych, prozaikiem, tłumaczem, literaturoznawcą. Pochodzi z Sandomierza, mieszka w Poznaniu. Debiutancki tom opowiadań "Skoruń" przyniósł mu Nagrodę Literacką Gdynia 2016 i Nagrodę Kościelskich 2016 oraz nominację do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, znalazł się również w finale Nagrody Literackiej Nike 2016.
Maciej Płaza jako teoretyk literatury zajmuje się przede wszystkim relacjami literatury i filozofii. Jest autorem książki "O poznaniu w twórczości Stanisława Lema" (2006). Tłumaczy literaturę anglojęzyczną: klasykę, prace naukowe i beletrystykę współczesną.

Na zdjęciu pisarze nominowani do Nagrody Gombrowicza, Maciej Płaza w środku.

Fot. Ewa Witkowska