Wydarzenia : Gombrowicz

WydarzeniaAle spotkanie!

2016-03-06
„Pisarz i krytyk” to nowy cykl rozmów o literaturze, na który zaprasza Muzeum Witolda Gombrowicza. Pierwsze spotkanie już w najbliższą niedzielę, 6 marca: z Łukaszem Orbitowskim, tegorocznym laureatem Paszportu „Polityki” rozmawiać będzie Justyna Sobolewska, krytyczka literacka i dziennikarka tego tygodnika.

 Wybitni z wybitnymi, znani ze znanymi, kontrowersyjni z kontrowersyjnymi – nasz cykl będzie okazją do zetknięcia się z ważnymi postaciami polskiej literatury współczesnej. Bohaterami będą nie tylko pisarze i ich książki, ale również czytający je krytycy, ich warsztat i wrażliwość literacka. Równie ważni jak teksty literackie, bo pośredniczący między ich autorami a czytelnikami, kreujący gusty i kryteria.
Zachęcamy do czytania nagrodzonej książki, „Inną duszę” można kupić w cenie hurtowej (na hasło: Muzeum Gombrowicza) w Księgarni Literackiej im. W. Gombrowicza przy ul. Żeromskiego 83 w Radomiu.

Tych, którzy „Inną duszę” już znają, jak i tych, którzy dopiero zamierzają sięgnąć po teksty Orbitowskiego, zapraszamy do Wsoli 6 marca 2016 r. Początek spotkania o godzinie 17. Wstęp wolny.
Bezpłatny dojazd do Wsoli autobusem MPK, zbiórka o godzinie 16.15, na przystanku Chrobrego/Czysta (kierunek: os. Michałów).

Łukasz Orbitowski
Prozaik, felietonista, autor zbiorów opowiadań, kojarzony do niedawna głównie z literaturą grozy. Od czasu wydania w 2013 roku powieści „Szczęśliwa ziemia” (nominowanej do Paszportów „Polityki”) w jego prozie jest zdecydowanie mniej fantastyki, a więcej realiów i codzienności.
Za powieść „Inna dusza” zdobył w tym roku Paszport „Polityki”. W uzasadnieniu werdyktu czytamy między innymi, że tę prestiżową nagrodę Łukasz Orbitowski otrzymał za książkę "będącą doskonałym połączeniem powieści inicjacyjnej, psychologicznej i obyczajowej. Za precyzyjne, poruszające i zapadające w pamięć studium zła".

Justyna Sobolewska
Krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”, współpracuje również z TVP Kultura. Ukończyła Polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim.
Wcześniej pracowała w „Przekroju” i „Dzienniku”. Jest jurorem Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej „Angelus”, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” oraz Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Na zdjęciu Justyna Sobolewska. Fot. Eliza Szwede
Łukasz Orbitowski fot. Krzysztof Dubiel dla Instytytu Książki

Galeria zdjęć

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN