WydarzeniaZaczynamy nowy cykl

2016-02-13
„Pisarz i krytyk” to nowy cykl rozmów o literaturze, na który zaprasza Muzeum Witolda Gombrowicza. Pierwsze spotkanie już na początku marca: z Łukaszem Orbitowskim, tegorocznym laureatem Paszportu „Polityki” rozmawiać będzie Justyna Sobolewska, krytyczka literacka i dziennikarka tego tygodnika.

Wybitni z wybitnymi, znani ze znanymi, kontrowersyjni z kontrowersyjnymi – nasz cykl będzie okazją do zetknięcia się z ważnymi postaciami polskiej literatury współczesnej. Bohaterami będą nie tylko pisarze i ich książki, ale również czytający je krytycy, ich warsztat i wrażliwość literacka. Równie ważni jak teksty literackie, bo pośredniczący między ich autorami a czytelnikami, kreujący gusty i kryteria.
Chociaż pierwsze spotkanie odbędzie się dopiero 6 marca, informujemy o nim już teraz, byście mieli Państwo czas na przeczytanie najnowszej powieści Łukasza Orbitowskiego, za którą dostał Paszport „Polityki”.
„Inną duszę” można kupić w cenie hurtowej (na hasło: Muzeum Gombrowicza) w Księgarni Literackiej im. W. Gombrowicza przy ul. Żeromskiego 83 w Radomiu.

Łukasz Orbitowski
Prozaik, felietonista, autor zbiorów opowiadań, kojarzony do niedawna głównie z literaturą grozy. Od czasu wydania w 2013 roku powieści „Szczęśliwa ziemia” (nominowanej do Paszportów „Polityki”) w jego prozie jest zdecydowanie mniej fantastyki, a więcej realiów i codzienności.
Za kolejną obyczajową książkę - „Inna dusza” zdobył w tym roku Paszport „Polityki”.
W uzasadnieniu werdyktu czytamy między innymi, że tę prestiżową nagrodę Łukasz Orbitowski otrzymał za książkę "będącą doskonałym połączeniem powieści inicjacyjnej, psychologicznej i obyczajowej. Za precyzyjne, poruszające i zapadające w pamięć studium zła".

Justyna Sobolewska
Krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”, współpracuje również z TVP Kultura. Ukończyła Polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim.
Wcześniej pracowała w „Przekroju” i „Dzienniku”. Jest jurorem Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej „Angelus”, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” oraz Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Na zdjęciu Łukasz Orbitowski.
Fot. Krzysztof Dubiel dla Instytutu Książki