Wydarzenia : Gombrowicz

WydarzeniaRoyal String Quartet we Wsoli

2015-12-13
Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza na koncert, tym razem bardzo klasyczny: Royal String Quartet zagra kwartet smyczkowy op. 132 Ludwiga van Beethovena. Wspaniałej muzyki w wykonaniu wybitnych artystów będzie można posłuchać we Wsoli w niedzielę 13 grudnia. Początek koncertu o godz. 17, liczba miejsc ograniczona. Wstęp wolny, ale spóźnialscy nie zostaną wpuszczeni do muzeum.

Profesor Mieczysław Tomaszewski nazwał Witolda Gombrowicza „beethovenistą nawróconym”. Pisarz w młodości „pożerał” muzykę Beethovena, ale potem – jak pisał – „jego forma stała mi się czymś bliskim frazesu”. Tym, co Gombrowicza „nawróciło” na Beethovena były właśnie ostatnie kwartety smyczkowe tego kompozytora. „Ten stary, łatwy Beethoven” – pisał Gombrowicz w „Dzienniku”, dodając jednak: „ale bo też w sztuce nic nie jest tak trudne jak łatwość”.

Kwartet smyczkowy op. 132 Ludwiga van Beethovena zagrają wybitni artyści znani jako Royal String Quartet:
Izabella Szałaj-Zimak - I skrzypce
Elwira Przybyłowska – II skrzypce
Marek Czech – altówka
Michał Pepol – wiolonczela.

Royal String Quartet to jeden z najbardziej dynamicznych kwartetów smyczkowych na świecie. W swoim repertuarze łączy wybitne dzieła przeszłości i nową muzykę, odważnie przekraczając granice gatunków. Zbiera entuzjastyczne recenzje dzięki interpretacjom klasyki, przyczynia się też do odkrywania mniej znanej w świecie muzyki polskiej. Od 2004 roku RSQ organizuje w Warszawie cykl koncertów Kwartesencja, prezentujący „medium kwartetu smyczkowego w najrozmaitszych ujęciach”. Obok klasyki ważne miejsce zajmuje tu nowa muzyka: dużym echem odbiły się prezentowane na festiwalu interpretacje utworów Henryka Mikołaja Góreckiego czy George’a Crumba. Podczas Kwartesencji miały też miejsce premiery wspólnych przedsięwzięć zespołu z artystami innych dziedzin muzyki, m.in. Kayah, Krzysztofem Herdzinem, Smolikiem, DJ Lenarem i Kapelą ze Wsi Warszawa.

Zapraszamy do Muzeum Witolda Gombrowicza 13 grudnia o godz. 17.00 .
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona! (decyduje zasada: kto pierwszy, ten lepszy).

Dojazd z Radomia do Wsoli bezpłatnym autobusem. Zbiórka o godz. 16.15 na przystanku Chrobrego/ Czysta (kier. Michałów). Powrót po koncercie.

Fot. Łukasz Pepol 

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN