Wydarzenia : Gombrowicz

WydarzeniaCzekamy na książki

2015-12-31
Jeszcze tylko do końca stycznia można zgłaszać książki do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, która przeznaczona jest dla debiutanta. Jurorzy poszerzyli definicję debiutu, dając początkującym prozaikom podwójną szansę na laury i 40 tysięcy złotych.

Zgodnie z uchwałą ustanawiającą nagrodę kapituła przygotowała regulamin, w którym nietypowo zdefiniowała pojęcie debiutu. Jak czytamy: „jako debiut przyjmuje się pierwszą albo drugą książkę danego autora, napisaną prozą artystyczną”, oczywiście w języku polskim. Skąd taka szeroka – można rzec, nawiązując do pasji Gombrowicza, szachowa – definicja debiutu? Otóż kapituła chciała dać szansę także tym autorom, którzy wydając swoją pierwszą książkę, popełnili swoisty falstart. Historia literatury zna przypadki, gdy właściwym, wartościowym debiutem była druga książka, zaś o pierwszej i krytyka, i sam autor szybko zapominali.
Zdarza się i tak, że nieudany, przedwczesny debiut zamyka drogę do literackiego sukcesu kolejnym, znacznie lepszym i ważniejszym książkom. Takich sytuacji chcielibyśmy uniknąć i stąd poszerzone, podwójne oko sieci, którą Kapituła wyławiać ma najwartościowsze nowe zjawiska w polskiej prozie.
Taka formuła debiutu jest też nawiązaniem do biografii twórczej Witolda Gombrowicza. W jej polskim, przedwojennym okresie patron Nagrody opublikował właśnie dwie książki, a powstanie „Ferdydurke” to po części reakcja na krytyczne, nieprzychylne recenzje właściwego debiutu Gombrowicza.
Na książki debiutantów organizatorzy Nagrody Literackiej im. W. Gombrowicza czekają do 31 stycznia 2016 r.
Zgłoszenia, wraz z ośmioma egzemplarzami książki, należy przesyłać do:
Muzeum Witolda Gombrowicza (ul. W. Gombrowicza 1, Wsola, 26-660 Jedlińsk,
z dopiskiem „Nagroda”).

Inauguracja ustanowionej przez radomski samorząd Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza odbyła się pod koniec września. Gościem honorowym i patronką tego wydarzenia była Rita Gombrowicz. Prezydent Radomia powołał Kapitułę w składzie: Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska.
Sekretarzem Kapituły (bez prawa głosu) został Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza, które jest współorganizatorem nagrody.

Więcej informacji: www.nagrodagombrowicza.pl

Na zdjęciu Kapituła nagrody podczas dabaty: "Komu i do czego służą nagrody literackie?"
Fot. Eliza Szwede
 

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN