Wydarzenia : Gombrowicz

WydarzeniaRita Gombrowicz i inauguracja Nagrody

2015-09-27
Rita Gombrowicz przyjedzie do Radomia i Wsoli na zaproszenie Prezydenta Miasta Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza. Będzie honorowym gościem wydarzeń towarzyszących inauguracji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, podczas których Prezydent Radomia wręczy powołania Kapitule Nagrody. Muzeum Gombrowicza współuczestniczy w organizacji Nagrody.

Kapituła spotka się po raz pierwszy w najbliższy weekend. Publiczność literacka będzie miała okazję do spotkania z jurorami 27 września podczas dyskusji w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Dzień wcześniej, w sobotę 26 września w Muzeum Witolda Gombrowicza koncert dla Rity Gombrowicz dadzą Dorota Miśkiewicz i Marek Napiórkowski.
W skład kapituły wejdą wybitni znawcy literatury z kilku generacji literackich, co zapowiada pasjonujące dyskusje wokół nominowanych i nagradzanych książek.

Jury przyznawanej przez samorząd Radomia nagrody za najlepszy książkowy debiut prozatorski przewodniczył będzie Jerzy Jarzębski, wybitny znawca twórczości Gombrowicza, Schulza oraz literatury współczesnej, juror Nagrody Kościelskich.
Zaproszenie do pracy w Kapitule przyjęli również:
Ewa Graczyk z Uniwersytetu Gdańskiego, badaczka zajmująca się m.in. romantyzmem, twórczością Gombrowicza oraz literaturą kobiet;
Anna Kałuża z Uniwersytetu Śląskiego, literaturoznawczyni uprawiająca również krytykę literacką, współautorka m.in. „Sztuki czytania”, popularnego programu w TVP Kultura;
Zofia Król, zajmuje się historią literatury, filozofią i krytyką literacką, redaktor naczelna „dwutygodnika.com”, ważnego internetowego magazynu poświęconego kulturze;
Zbigniew Kruszyński, wybitny pisarz, tłumacz, juror Nagrody Literackiej Gdynia, sam laureat kilku nagród literackich – ostatnio Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza;
Józef Olejniczak z Uniwersytetu Śląskiego, teoretyk i historyk literatury, m.in. znawca twórczości Witolda Gombrowicza, Aleksandra Wata, literatury emigracyjnej XX wieku;
Justyna Sobolewska, krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”, współpracuje również z TVP Kultura.
Sekretarzem Kapituły (bez prawa głosu) jest Tomasz Tyczyński. 

Prezydent Radosław Witkowski wręczy powołania do Kapituły podczas koncertu Doroty Miśkiewicz i Marka Napiórkowskiego, który odbędzie się w sobotę, 26 września, w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Początek koncertu o godzinie 17.
Następnego dnia, również o godzinie 17, w Miejskiej Bibliotece Publicznej jurorzy radomskiej Nagrody im. Witolda Gombrowicza dyskutować będą o tym, komu i do czego służą nagrody literackie. Moderatorem dyskusji będzie Jarosław Klejnocki, poeta, pisarz, krytyk literacki, dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie.
Uchwalona przez Radę Miejską w Radomiu Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza przyznawana będzie za najlepszy w danym roku książkowy debiut prozatorski w języku polskim. Pierwsza edycja nagrody odbędzie się w przyszłym roku (do konkursu można będzie zgłaszać książki wydane w roku 2015). Nagroda wynosi 40 000 złotych, jest dwuetapowa – laureat zostanie wyłoniony spośród książek wcześniej nominowanych do nagrody.
Na swoim pierwszym posiedzeniu Kapituła Nagrody opracuje m.in. regulamin konkursu, który przedstawi prezydentowi do akceptacji oraz zasady i harmonogram prac Kapituły.

Program wydarzeń:
26.09. 2015 r., godz. 17.00, Muzeum Witolda Gombrowicza, Wsola
Wręczenie powołań członkom kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza
Koncert: Dorota Miśkiewicz & Marek Napiórkowski
Gość honorowy: Rita Gombrowicz
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Dojazd z Radomia do Wsoli: przystanek Chrobrego/Czysta w kierunku Michałów, zbiórka o godz. 16.20. Powrót po koncercie.

27.09.2015, godz. 17.00, Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Piłsudskiego 12, Radom
„Komu i do czego służą nagrody literackie?” dyskusja z udziałem: Ewy Graczyk, Jerzego Jarzębskiego, Anny Kałuży, Zofii Król, Zbigniewa Kruszyńskiego, Józefa Olejniczaka, Justyny Sobolewskiej.
Gość honorowy: Rita Gombrowicz
Moderator: Jarosław Klejnocki

Fot. Łukasz Wójcik

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN