Wydarzenia : Gombrowicz

WydarzeniaWyjątkowy gość w domu Gombrowiczów

2015-04-28
Renaud Gombrowicz odwiedził w ubiegłym tygodniu Muzeum Witolda Gombrowicza. Renaud to syn Józefa Gombrowicza, bratanka Witolda. Wraz z rodziną przyjechał do Polski, by zobaczyć miejsca związane z jego przodkami.

Dla pracowników muzeum niezapowiedziana wizyta była radosną niespodzianką. Była też wydarzeniem prawdziwie historycznym: oto po raz pierwszy od inauguracji działalności MWG progi wsolskiego pałacu przekroczył człowiek, w którego żyłach płynie krew Gombrowiczów. Niektórzy z nas upierają się nawet, że Renaud Gombrowicz jest bardzo podobny do autora „Ferdydurke”. Czy rzeczywiście, pokazują zdjęcia, które wykonaliśmy podczas wizyty.
Renaud Gombrowicz wybrał się w podróż po Polsce, by wraz z żoną i dziećmi odwiedzić i poznać miejsca związane z jego rodziną. Oczywiście na szlaku tej sentymentalnej podróży nie mogło zabraknąć Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, gdzie często bywał dziadek Renaud’a (i brat Witolda) Janusz Gombrowicz.
Renaud Gombrowicza z ogromnym zainteresowaniem oglądał ekspozycję, zwłaszcza w Sali Polskiej, w której pokazywane są dokumenty oraz fotografie z rodzinnego archiwum. Dzieci Renaud’a: Zoe i Pierre zareagowały najżywiej, gdy na jednym ze slajdów zobaczyły swojego dziadka, Józefa Gombrowicza (syna Janusza Gombrowicza) oraz swoją babcię, Liliane.
- Zamierzamy pojechać jeszcze do Ostrowca Świętokrzyskiego, Małoszyc, Witulina oraz oczywiście do Potoczka, gdzie mieszkali mój dziadek i ojciec. Chcę na własne oczy zobaczyć miejsca związane z historią rodziny – powiedział Renaud Gombrowicz.
Zapraszamy do obejrzenia fotografii, którymi uwieczniliśmy to historyczne spotkanie.

Fot. Ewa Witkowska / MWG
 

Galeria zdjęć

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN