Wydarzenia : Gombrowicz

WydarzeniaWolna sztuka przez pryzmat okularów

2015-04-18
Jak długo można oglądać okulary Gombrowicza? A trzy pary okularów? Ile czasu można o nich rozmawiać? W Dniu Wolnej Sztuki poświęćmy im jedną godzinę i zastanowimy się nad paradoksem spojrzenia.

Ogólnopolska akcja „Dzień Wolnej Sztuki” ma skłonić do świadomego i wolnego oglądania zbiorów w muzeach, zamiast pośpiesznego zerkania na pamiątki czy dzieła. Muzea, zdaniem pomysłodawców akcji, mają bowiem inspirować, a nie męczyć.
- Zamierzonym punktem wyjścia do rozmów animowanych w Dniu Wolnej Sztuki w Muzeum Witolda Gombrowicza jest refleksja nad paradoksem spojrzenia, do czego asumpt dadzą trzy pary okularów pisarza. Zastanowimy się czym jest spojrzenie Innego? Jak widzimy świat? Czy istnieje spojrzenie „niewinne”? – zaprasza dr Dominika Świtkowska, kustosz Muzeum Witolda Gombrowicza.
Chcemy pokazać, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów, bez względu na poziom wiedzy i wykształcenie. Przekonamy, że każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię, którą możemy sami odkryć.

Zapraszamy 18 kwietnia (sobota), godz. 12.00.
Wstęp wolny!
Wszystkich zainteresowanych z Radomia do Wsoli dowiezie bezpłatny autobus, zbiórka o godzinie 11.30 przy pierwszym przystanku przy ul. Chrobrego (Chrobrego/Czysta w kierunku Michałowa); Powrót do Radomia około godziny 13.30.

Fot. E. Witkowska / MWG

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN