Wydarzenia : Gombrowicz

WydarzeniaAndrzej Bart we Wsoli

2014-04-24
Punktem wyjścia do rozmowy z Andrzejem Bartem, wybitnym prozaikiem, scenarzystą, autorem filmów dokumentalnych i reżyserem teatralnym, była powieść „Rien ne va plus”, która znalazła się na liście książek wytypowanych do plebiscytu na polską książkę 25 – lecia, ogłoszonym przez Program II Polskiego Radia.

Za tę wydaną w roku 1991 powieść Andrzej Bart otrzymał Nagrodę Kościelskich (drugie wydanie „Rien ne …”, poprawione i rozszerzone, ukazało się w 2005 r.). Bart jest też autorem znanych i nominowanych do nagród literackich powieści: „Pociąg do podróży” (1999), „Don Juan raz jeszcze” (2006), „Fabryka muchołapek” (2008). Jego utwory były tłumaczone na francuski, niemiecki, hebrajski, rosyjski, słoweński i węgierski.

Przed trzema laty Andrzej Bart zadebiutował w teatrze autorskim spektaklem "Boulevard Voltaire" (Teatr Telewizji, maj 2011). Wcześniej, w grudniu 2010 roku "Boulevard Voltaire" został zrealizowany jako słuchowisko Teatru Polskiego Radia. W roku 2013 wyreżyserował dla Teatru Telewizji „Bezdech”, jest także autorem scenariusza do głośnego „Rewersu”.

Z Andrzejem Bartem o literaturze i życiu literackim, pamięci i historii, a także wolnym rynku kultury rozmawiał Tomasz Tyczyński. Było to spotkanie nieco sentymentalne, bo jak na wstępie przypomniał Andrzej Bart, Tomasz Tyczyński był autorem pierwszej recenzji „Rien ne va plus”, która jednocześnie była pierwszą recenzją jego autorstwa. By uciec przed sentymentalizmem, rozmówcy przypomnieli, ile wtedy kosztowała „Gazeta Wyborcza” i ile wynosiło honorarium za opublikowaną w niej recenzję.

Ta kameralna rozmowa nie ograniczała się oczywiście do żartów, dotyczyła też kwestii poważnych. Była niepowtarzalna w dosłownym sensie, bo Andrzej Bart nie zgodził się na jej rejestrację, argumentując, że spotkanie wyłącznie z publicznością przybyłą na spotkania autorskie jest bardziej osobiste, a przez to głębsze.

 

 

fot. Eliza Szwede

 

Galeria zdjęć

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN