Wydarzenia : Gombrowicz

Wydarzenia Literatura według... Nowy cykl w Muzeum Gombrowicza

2023-03-05
Marcin Wicha grafik, felietonista i pisarz, laureat Nagrody Literackiej „Nike”, Paszportu „Polityki” i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza będzie pierwszym gościem cyklu „Literatura według...”. Gospodynią spotkań jest Justyna Sobolewska, krytyczka, dziennikarka i pisarka.

 Rozmowa odbędzie się w niedzielę, 5 marca, w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Początek o godzinie 17.00. 

 

Marcin Wicha jest grafikiem, rysownikiem, eseistą a także autorem książek dla dzieci. Projektuje okładki, plakaty, znaki graficzne. Za książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” otrzymał Paszport Polityki, Nagrodę Literacką Nike oraz Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza.

Jak mówił cztery lata temu w Muzeum Gombrowicza, „przyjemny moment w pisaniu polega na tym, że mając tę kartkę, a na niej już kilka słów – możemy sobie te słowa poprzestawiać, coś wydłużyć lub skrócić. To daje złudzenie kontroli”.

Gdy powstawała jego pierwsza, ale także druga książka nie czuł się jeszcze pisarzem, a na pewno nie umieściłby słowa pisarz na swojej wizytówce. Od tamtego czasu do „Jak przestałem kochać design” i „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” doszły dwie kolejne książki jego autorstwa: „Kierunek zwiedzania (2021) oraz wydany w 2022 roku zbiór felietonów „Nic drobniej nie będzie”. Obie dobrze przyjęte przez czytelników i krytyków.

Marcin Wicha będzie pierwszym gościem cyklu „Literatura według...”. O to, jaka jest literatura według Wichy pytać będzie Justyna Sobolewska, krytyczka, dziennikarka, pisarka, autorka biografii Kornela Filipowicza, przewodnicząca jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, członkini kapituły Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

Justyna Sobolewska jest gospodynią cyklu, zatem jest to jednocześnie literatura według Sobolewskiej. Do udziału w spotkaniach pani Justyna zaprosiła trójkę autorów. Oprócz Marcina Wichy będą to Piotr Sommer (spotkanie planowane na 26 marca) oraz Zyta Rudzka (16 kwietnia).

„Moi rozmówcy, pisarze, których szczególnie cenię, bez wątpienia należą do literackiej ekstraklasy – mówi Justyna Sobolewska. – Ważne jest dla nich to, co dzieje się w języku - ustanawiają czasem nowe porządki w zdaniu - jak Zyta Rudzka, albo jak Piotr Sommer w wierszach - zaczepnie wychylają się w stronę niespodziewanych znaczeń słów, bo chodzi o to, jak u Marcina Wichy, żeby dać się językowi zaskoczyć. I wydobyć z niego niespodziewane pokłady. Jak im się to udaje? O tym też będziemy rozmawiać”.

Rozmowa Justyny Sobolewskiej z Marcinem Wichą odbędzie się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli w niedzielę, 5 marca. Początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Jak zawsze chętnych do uczestnictwa w wydarzeniu zawiezie do Wsoli z Radomia bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku Chrobrego / Czysta, obok galerii handlowych (kierunek Michałów) o godzinie 16.20. Powrót po spotkaniu, tym samym autobusem.

Na zdjęciu Marcin Wicha. Fot. Dominik MUsiałek 

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN