Wydarzenia : Gombrowicz

WydarzeniaMiłość, sztuka i szaleństwo we Wsoli

2019-03-03
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza w niedzielę, 3 marca, na monodram „STRYJEŃSKA. Let's dance, Zofia!" w wykonaniu Doroty Landowskiej. Spektakl oparty został na dziennikach jednej z najważniejszych polskich artystek dwudziestolecia międzywojennego.

 Monodram "STRYJEŃSKA. Let's dance, Zofia!" powstał na podstawie dramatu Anny Dudy. Jest próbą zmierzenia się z trudną i fascynującą biografią Zofii Stryjeńskiej, artystki bardzo znanej i uznanej w dwudziestoleciu międzywojennym.

Stryjeńska tworzyła ilustracje do książek, scenografie, projekty kostiumów, malowała polichromie i obrazy. Ale gdy minęły dobre czasy, tułała się po hotelach, żyła jak kloszard, pożyczała pieniądze, zastawiała obrazy, biedowała. Przez długie lata była niemal zapomniana. Dopiero w 2008 roku w Krakowie zorganizowana została pierwsza po wojnie wystawa jej dzieł.

Spektakl w reżyserii Joanny Lewickiej jest podróżą teatralną, filmową i muzyczną. Autorka sztuki posługuje się dziennikami bohaterki, kondensuje opowieść z jej życia, prezentując widzom wymieszaną biografię, w której trudno oddzielić fantazje artystki od rzeczywistości. Historia Stryjeńskiej to opowieść o jej miłości do męża, Karola Stryjeńskiego, o marzeniu by zbudować rodzinne gniazdo, ale także o potrzebie samotności, o odrzuceniu obowiązków przeszkadzających w spełnieniu artystycznym. Zofia, walcząc o miłość do człowieka i miłość do sztuki, wpada w swoisty obłęd, szaleństwo, mąż dwukrotnie i "dla jej dobra" umieszcza ją w szpitalu psychiatrycznym.

W postać Stryjeńskiej wciela się Dorota Landowska, wybitna aktorka teatralna i filmowa, telewizyjnej publiczności znana zaś między innymi z ról w serialach M jak Miłość, Kryminalni czy Prawo Agaty. Sceniczną postać Landowska buduje wstrzemięźliwie, opowiada lekko i ze swadą, niczego przy tym nie banalizując ani nie ośmieszając. Na scenie nie dominują jednak poważne tony. „Landowska znakomicie wydobywa humor z gorących od temperamentu wersów” – pisał Dominik Gac w recenzji spektaklu (teatralny.pl).

Na monodram Muzeum we Wsoli zaprasza 3 marca, o godz. 17.00. Bezpłatny autobus odjedzie z Radomia o godz. 16.20 z przystanku Chrobrego/ Czysta (kier. Michałów). Powrót po wydarzeniu tym samym autobusem.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

 

Kreacja aktorska: Dorota Landowska
Reżyseria: Joanna Lewicka
Wideo: Anna Duda
Kostium i scenografia: Elbruzda (Marta Góźdź)
Muzyka: Christoph Coburger
Dźwięk: Lech Pukos
Światło: Damian Bakalarz
Asystent reżysera: Paulina Prokopiuk
Kierownictwo produkcji: Łukasz Wójtowicz
Na podstawie dramatu Anny Dudy „Let´s dance, Zofia!“
Scenariusz: Anna Duda, Dorota Landowska, Joanna Lewicka
Premiera: 30.11.2018


Zofia Stryjeńska (1891-1976) - malarka, graficzka, ilustratorka, scenograf, projektantka tkanin, plakatów i zabawek. Jedna z najwyrazistszych i najważniejszych polskich artystek Dwudziestolecia Międzywojennego. Uczyła się malarstwa w prywatnej Szkole Sztuk Pięknych dla Kobiet Marii Niedzielskiej w Krakowie. W 1911, podając się za mężczyznę, podjęła studia w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych, która wówczas nie przyjmowała jeszcze kobiet w szeregi studentów. Większość swojego życia spędziła w podróży i na emigracji, w Niemczech, Francji i Szwajcarii.


Dorota Landowska – aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Związana najpierw z Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera potem z Teatrem Narodowym, a od 2012 roku z Teatrem Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Współpracowała między innymi z teatrem Dramatycznym, Sceną Prezentacje, Teatrem Komedia, Ateneum, Laboratorium Dramatu, Teatrem Wielkim – Operą Narodową, a także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej.
Laureatka wielu nagród i wyróżnień, między innymi Nagrody im. Tadeusza Łomnickiego (1994), Nagrody im. Leona Schillera (1997), nagrody Wielki Splendor - nagrody Teatru Polskiego Radia (2008 r., za wybitne osiągnięcia aktorskie). Laureatka Grand Prix dla wykonawców przedstawienia Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku Masłowskiej w reżyserii Agnieszki Glińskiej w Teatrze Studio w Warszawie na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2014).
Grała m.in. w Weselu Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego, w Requiem dla gospodyni Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Kazimierza Dejmka, Nie-Boskiej komedii Zygmunta Krasińskiego (reż. Jerzy Grzegorzewski), a także w sztuce Błądzenie według Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego (2004 r, rola IWONA / SIMONE WEIL).
Wystąpiła w ponad trzydziestu spektaklach telewizyjnych oraz w licznych nagraniach Teatru Polskiego Radia. Telewizyjnej publiczności znana między innymi z ról w serialach M jak Miłość, Kryminalni, Prawo Agaty.

Fot. Piotr Gaska 

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN