WydarzeniaSpacer po Paryżu

2018-05-16
Gombrowicz w Paryżu: od anonimowego studenta do uznanego pisarza

Jeśli ktoś planuje w najbliższym czasie podróź do Francji, to zapraszamy na spacer śladami Witolda Gombrowicza.

Odkryjemy kultowe miejsca w stolicy Francji i spojrzymy na Paryż inaczej, bo przez gombrowiczowską, krytyczną lupę.

Spacerujemy po miejscach, które Gombrowicz lubił szczególnie: restauracja Le Boul’Mich, rue Bonaparte, na której mieszkał Jean-Paul Sartre, Café de la Paix. Przechodzimy w pobliżu miejsc, które przyczyniły się do jego uznania: Théâtre Odeon, Comedie Française, Opera Garnier ale również te, które krytykował i od których stronił: Institut des Etudes Internationales, Muzeum Luwru.

Każdy z Gombrowiczów ma krytyczny, przekorny, polemiczny stosunek do francuskiej stolicy. Ale nie zmienia to faktu, że to właśnie Paryż, Francja okazały się decydujące w jego walce o międzynarodową sławę. Kiedy Gombrowicz-student pisał, że podróżował po raz pierwszy do Paryża, jak do « serca Europy » w 1928 roku, nie mógł przypuszczać, że to podczas tego pobytu - w pociągu, w drodze na Południe Francji - uświadomi sobie, że chce zostać pisarzem. To Paryż otworzy Gombrowiczowi drzwi do miedzynarodowego uznania jego dzieła, tłumaczonego obecnie na 40 języków.

Jeśli stolica Francji okazała się ważnym miastem dla jego życia i twórczości, to Południe Francji wróci do niego na koniec życia i post mortem: w Vence spędzi ostatnich pięć lat ze swoją żoną Ritą i tam też zostanie pochowany. W tym też miasteczku, w willi Alexandrine, zostanie utworzone w 2017 roku pierwsze muzeum mu poświecone poza granicami kraju.

W Polsce, we Wsoli (90km od Warszawy), istnieje Muzeum Gombrowicza od 2009 roku.

Termin: 26 maja 2018 r.

Początek trasy: godz. 11:15 (koniec godz. 14.15)
Spotkanie przy 12 place du Panthéon, Institut des hautes études internationales, Université Panthéon

Pospacerujmy śladami młodego i starszego Gombrowicza po Paryżu! Każdy z Gombrowiczów ma krytyczny, przekorny, polemiczny stosunek do francuskiej stolicy. Jak o tym pisze? Dlaczego nie znosił Luwru? Jak postrzegał mieszkańców Paryża? Co sprawiło, że wygrał "walkę o sławę"? Czy ciągle jest obecny we Francji?

Czas trwania 2 godziny, udział bezpłatny, Zapisy obowiązkowe: info.gombrowicz@gmail.com

przewodnik: Mariola Odzimkowska, N° karty 1675038P

Spacery są realizowane w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce

więcej informacji: link