Wydarzenia : Gombrowicz

WydarzeniaGombrowiczowska Noc Muzeów

2018-05-15
Rozpoczęliśmy od fragmentów Dziennika Witolda Gombrowicza, które przeczytał Michał Węgrzyński. Potem zagrała Hańba!

Koncert i czytanie w plenerze, a później nocne zwiedzanie – tak wyglądał program tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Witolda Gombrowicza.

W wydarzeniach uczestniczyło ponad 230 osób.

Piątkowy wieczór (w MWG Noc Muzeów obchodzimy po krakowsku – dzień wcześniej niż inne instytucje) rozpoczęliśmy od wysłuchania fragmentów Dziennika Witolda Gombrowicza w interpretacji Michała Węgrzyńskiego.

Później na scenie plenerowej wystąpił zespół Hańba!, który zagrał utwory do tekstów Broniewskiego Tuwima i Brzechwy, m.in. Cukier krzepi, Żandarm, czy Płać, chłopie!.

Po koncercie dr Anna Spólna oprowadzała po ekspozycji i odpowiadała na pytania zwiedzających.

Zespół Hańba! -  laureat tegorocznych Paszportów Polityki. Oryginalny projekt muzyczny i literacki. Przy pomocy podwórkowego instrumentarium, punkowych, folkowych i klezmerskich inspiracji muzycznych oraz tekstów międzywojennych poetów (Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego) zespół przenosi się w przeszłość, aby stworzyć własną opowieść o najbardziej literackim okresie w historii Polski: o II Rzeczpospolitej.

Nie jest to jednak kolejna zwykła kapela imitująca międzywojenną kulturę popularną, lecz orkiestra prawdziwie zbuntowana, śpiewem i muzyką piętnująca nieprawość, gwałt i wszelkie bezeceństwa otaczającej ją rzeczywistości międzywojennej Polski. Utwory wykonywane przez Hańbę! są niepokojące - brzmią bardzo współcześnie nie tylko w warstwie muzycznej.

Hańbę! tworzy czterech krakowskich muzyków:
Andrzej Zamenhof - banjo, śpiew
Wiesław Król – akordeon
Ignacy Woland - tuba, śpiew
Adam Sobolewski - bęben, grzebień, śpiew

Fot. E. Witkowska/ MWG

Galeria zdjęć

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN