Wydarzenia Monodram o wykluczeniu

2018-03-20
Monodram w wykonaniu Adama Patera „Jestem swoją własną żoną” to historia berlińskiego kolekcjonera antyków i celebryty – transpłciowej Charlotte von Mahlsdorf, opowieść o dzielności i trwaniu wbrew ideologicznej opresji.

Charlotte von Mahlsdorf przeżyła komunizm i nazizm, a po wojnie założyła w Berlinie Muzeum Rzeczy Codziennych, gromadząc przedmioty z domów osób wypędzonych.

Opowieść o Charlotte to pretekst do pokazania historii osoby wykluczonej, która stała się jednocześnie strażnikiem pamięci. Jej losy dowodzą, że człowieka można zniszczyć i zniewolić, ale nie do końca - nie można odebrać mu jego myśli, przekonań i wspomnień.

W monodramie Dougha Wrighta Charlotte spotyka się z widzem w czasach jej spokojnej starości. Oprowadza po swoim życiu, wyjawiając długo skrywane tajemnice i pokazując jednocześnie, jak silną osobą była w czasach, w których za bycie sobą płaciło się wysoka cenę.

Tekst Wrighta jest trudnym wyzwaniem dla aktora, który wciela się w wiele postaci. Recenzenci byli zgodni, ze Adam Pater podołał temu wyzwaniu.

Tekst: Dough Wright
Przekład: Bogusława Plisz – Góral