Wydarzenia : Gombrowicz

WydarzeniaMaja Komorowska czyta "Pamiętnik z powstania warszawskiego"

2017-10-08
Muzeum Witolda Gombrowicza w najbliższą niedzielę 8 października zaprasza na ważne wydarzenie: kilka dni po kolejnej rocznicy kapitulacji Powstania Warszawskiego Maja Komorowska przeczyta we Wsoli fragmenty „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, jednego z najważniejszych poetów i prozaików polskich XX wieku.

Ta przejmująca książka opowiada o losach ludności cywilnej w ogarniętej powstaniem Warszawie. W niezwykle szczery i pozbawiony martyrologicznego patosu sposób pokazuje losy tych, którzy w walczącej Warszawie ponieśli ofiarę największą i ginęli najliczniej. Białoszewski w „Pamiętniku…” nie oszczędza nikogo, nic więc dziwnego, że jego demitologizująca historię powieść nie pasowała do kolejnych polityk historycznych. Jej pełne, nieocenzurowane wydanie ukazało się dopiero niedawno.


Tekst komentować będzie Tadeusz Sobolewski, wybitny krytyk i znawca twórczości oraz biografii Białoszewskiego. W drugiej części spotkania Tadeusz Sobolewski poprowadzi krótką rozmowę z Mają Komorowską.


Maja Komorowska i Tadeusz Sobolewski są współautorami książki: „Pytania, które się nie kończą” wydanej przez Mazowiecki Instytut Kultury we współpracy z Wydawnictwem Czuły Barbarzyńca Press. Książkę będzie można kupić w Muzeum Gombrowicza, po spotkaniu.

Zapraszamy do Muzeum Witolda Gombrowicza 8 października 2017 r. o godz. 17.00.
Wstęp wolny.
Bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli: zbiórka o godz. 16.20 na przystanku autobusowym Chrobrego/ Czysta (kierunek: Michałów). Powrót po spotkaniu, około 18.40.


Maja Komorowska jest aktorką teatralną i filmową, a także profesorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, związana z tą uczelnią od 1983 roku. W 1960 roku ukończyła Wydział Aktorski krakowskiej PWST. W 1963 roku zdała eksternistyczny egzamin aktorski. Debiutowała w 1960 roku w Teatrze Groteska w Krakowie. Pracowała z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi: Erwinem Axerem, Maciejem Englertem, Jerzym Grotowskim, Jerzym Jarockim, Helmutem Kajzarem, Jerzym Krasowskim, Krystyną Skuszanką, Bohdanem Korzeniewskim, Krystianem Lupą, Krzysztofem Warlikowskim oraz filmowymi: Krzysztofem Kieślowskim, Tadeuszem Konwickim, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim, Edwardem Żebrowskim i innymi. Grała w filmach polskich i zagranicznych, m.in takich jak: Życie rodzinne, Za ścianą, Bilans kwartalny, Rok spokojnego słońca, Cwał w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, Dekalog I w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz Wesele, Panny z Wilka, Katyń w reżyserii Andrzeja Wajdy. Aktualnie gra w spektaklach: Mimo wszystko J. Murrella w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza w Teatrze Współczesnym oraz w Szczęśliwych dniach S. Becketta w reżyserii Antoniego Libery.
 

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN