Wydarzenia : Gombrowicz

WydarzeniaHomo artifex, czyli człowiek artysta

2014-11-09
Być niezależnym artystą czy poświęcić się dla narodu? Wybrać patriotyzm czy kosmopolityzm? I czy w ogóle trzeba tak wybierać? Na takie pytania przy pomocy tekstów J.W. Goethego i Mariana Hemara usiłuje odpowiedzieć Dariusz Jakubowski, aktor, scenarzysta i reżyser spektaklu „Homo artifex”, który obejrzeliśmy w Muzeum Witolda Gombrowicza w niedzielę 9 listopada.

„Dobrem powierzonym zwykł określać talent Witold Lutosławski. Jak nim zawiadywać? Odwieczne dylematy, wybory, kompromisy człowieka, artysty. Jedynie kostium i forma się zmieniają. Czy masz wybór, czemu służysz? Czemu służy twój talent? Tobie, sztuce, narodowi, konwencji, komercji? Czy bardziej pozostać artystą, czy poświęcić się dla narodu?. Czy być patriotą, czy kosmopolitą? Czy to się wyklucza? Czy presja patriotyzmu nie bywa opresją? Czy poklask publiczności jest jedyną miarą? Co jest naszą powinnością?” – czytamy w programie spektaklu.

Spektakl wspóltworzyli muzycy: sopranistka Katarzyna Thomas i pianista Piotr Szafraniec. Usłyszeliśmy fragmenty “Fausta” J.W. Goethego, dwie miniatury teatralne Mariana Hemara „Umowa” i “Kosmopolita”, których bohaterem jest Fryderyk Chopin oraz kilka mazurków, preludiów i etiud tego kompozytora.

 

 

 

 

 

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN