Wydarzenia : Gombrowicz

WydarzeniaMiędzynarodowa konferencja naukowa

2014-10-20
Gombrowicz z przodu, z tyłu, z boku, z dystansu i z bliska. Pod patronatem i z udziałem Rity Gombrowicz. Blisko 60 uczestników z dziewięciu krajów, 50 referatów, dwie debaty i mnóstwo okazji do rozmowy. Konferencję naukową we Wsoli i w Radomiu (20-22 października 2014) zorganizowali: Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli oraz radomski Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny. Konferencja przygotowana została we współpracy z radomskim Teatrem Powszechnym.

Od ostatniej dużej konferencji gombrowiczowskiej zorganizowanej w Polsce (przez Uniwersytet Jagielloński) minęło właśnie dziesięć lat, więc spotkanie we Wsoli i w Radomiu było dobrą okazją do ponownego naukowego oglądu twórczości Witolda Gombrowicza oraz do międzypokoleniowej rozmowy o autorze „Kosmosu”. Konferencję otworzył Panel Gombrowiczowski, cykliczne wydarzenie organizowane przez MWG, zatytułowany: Jaki Gombrowicz po „Kronosie”?. Moderatorem dyskusji był prof. Jerzy Jarzębski (UJ), a uczestniczyli w niej Rita Gombrowicz, Anders Bodegård oraz profesorowie Aleksander Fiut (UJ), Andrzej S. Kowalczyk (UW) i Józef Olejniczak (UŚ). Natomiast ostatniego dnia konferencji o książce Łukasza Tischnera (UJ) Gombrowicza milczenie o Bogu dyskutował z autorem Maciej Nowak (KUL).

Referaty wygłoszone na konferencji zostaną wydane w postaci książki, zaś debata otwierająca konferencję, będąca jednocześnie piątym już Panelem Gombrowiczowskim w cyklu organizowanym przez MWG, zostanie opublikowana w Internecie.

Organizatorzy konferencji: Muzeum Witolda Gombrowicza, Wydział Filologiczno-Pedagogiczny Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu

Patron wydarzenia: Rita Gombrowicz

Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  Instytut Książki, Prezydent Miasta Radomia, J. M. Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu

Współorganizator: Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu

Partnerzy: Gmina Jedlińsk, Restauracja Teatralna, Hotel i Restauracja Aviator

 

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN