WydarzeniaPanel Gombrowiczowski 2013

2013-10-06
Gośćmi panelu byli pisarze, którzy doświadczyli życia i tworzenia poza krajem: Mariusz Wilk, Bronisław Świderski i Zbigniew Kruszyński.

Dyskusja dotyczyła wpływu tworzenia poza krajem na literacką formę, pojmowania polskości i europejskości, konfrontacji tradycji własnej z wielokulturowością i innymi tradycjami narodowymi. Uczestnicy panelu zastanawiali się też nad współczesna definicją określeń "emigrant" i "emigracja literacka", uznając je za mało przydatne w krytycznym spojrzeniu na literaturę najnowszą. Spotkanie prowadził Tomasz Tyczyński.

Panel „Literatura i emigracja” był ostatnim wydarzeniem organizowanym w ramach cyklu „Powrót Gombrowicza”, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot. Eliza Szwede