Wydarzenia : Gombrowicz

WydarzeniaGombrowicz - Czapski. Spór i fascynacja.

2017-11-07
„Drogi Panie Józefie, moc czasu straciłem na szukanie Pana listów, które zapodziały się w czeluściach moich niezliczonych teczek. Ale oto są, proszę je przejrzeć i powiedzieć czy zgodziłby się Pan na ogłoszenie wszystkich trzech w l’Herne. Ja myślę, że to nawet lepsze niż ewentualny artykuł, bo bardziej żywe” – pisał Gombrowicz w liście do Czapskiego.

Festiwal Józefa Czapskiego zainspirował nas do zorganizowania we Wsoli wydarzenia Gombrowicz – Czapski. Spór i fascynacja. Przywołaliśmy niespotykany już dzisiaj język korespondencji. Mirosław Baka przeczytał kilka listów, między innymi ze wspomnianych teczek Gombrowicza, udostępnionych nam przez Ritę Gombrowicz i Muzeum Narodowe w Krakowie. O starciu silnych osobowości, zderzeniu różnych światopoglądów, budowaniu porozumienia i wzajemnym szacunku obu twórców rozmawiali dr Anna Spólna oraz dr hab. Krzysztof Ćwikliński. Tłem kolorystycznym niedzielnego spotkania była ekspozycja prac Józefa Czapskiego.

Festiwal Józefa Czapskiego to trwający od 5 października do 7 listopada 2017 roku cykl wydarzeń artystycznych, naukowych i popularnonaukowych, odbywających się w Warszawie, Toruniu, Stawisku, Sopocie, Katowicach, Kurozwękach, Petersburgu, Paryżu, Maisons-Laffitte, Wsoli, Cieszynie oraz w Krakowie. Organizatorem festiwalu jest Fundacja SUSEIA.

Prezentowane na wystawie prace (rysunki: W kawiarni, W teatrze, Postać kobieca na ławce w zieleni, autoportret: Józef Czapski , obraz olejny: Mężczyzna) pochodzą z kolekcji Muzeum Literatury w Warszawie i można je oglądać w Muzeum Witolda Gombrowicza do 14 listopada 2017 r.

Wkrótce opublikujemy zapis tego wydarzenia.

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN