WydarzeniaŻegnaj, Jerzy. Będziemy o Tobie pamiętać.

2024-02-25
Zmarł Jerzy Jarzębski, profesor, humanista, piękny człowiek, otwarty na świat i innych. Współtwórca Nagrody Gombrowicza i przewodniczący jej kapituły, mimo chorób, które w ostatnich latach próbowały ograniczać jego aktywność.

Był życzliwy naszemu muzeum i ludziom je tworzącym. Mieliśmy szczęście korzystać z jego wiedzy, mądrości, ciepła podszytego subtelną ironią, a także uczyć się od niego dzielności. Był dla nas kimś nie tylko ważnym, ale i bliskim.

Jerzy Jarzębski, dla wielu Jurek, bo tak sobie życzył. Człowiek niezwykle istotny dla twórczości Gombrowicza oraz ludzi nią się zajmujących, a także dla wielu, wielu innych. Erudyta, wybitny znawca literatury współczesnej, potrafiący pisać o niej jasno i precyzyjnie, a zarazem fascynująco.

Jerzy Jarzębski był niekwestionowanym autorytetem w zakresie polskiej prozy, historykiem literatury, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkiem Komitetu Nauk o Literaturze PAN, PEN Clubu. Zasiadał również w jury Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Fundacji im. Kościelskich, której również był laureatem.  Wybitny znawca literatury współczesnej, autor książek i esejów literackich, m.in. "Gra w Gombrowicza", "W Polsce czyli wszędzie. Studia o polskiej prozie współczesnej", "Schulz", "Gombrowicz", "Wszechświat Lema", "Miasta - rzeczy - przestrzenie".

Pozostaną teksty, zapisy rozmów, a także pamięć o kimś niezwykłym, od kogo dostaliśmy tak wiele.

Żegnaj, Jerzy. Będziemy o Tobie pamiętać.

Jerzy Jarzębski zmarł 25 lutego 2024 r. Miał 76 lat.

fot. E. Witkowska