Wydarzenia : Gombrowicz

WydarzeniaZapraszamy w piątek, sobotę i niedzielę

2021-06-02
W czwartek, 3 czerwca, Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli będzie zamknięte. W piątek, sobotę i niedzielę (4, 5 i 6 czerwca) zapraszamy w godzinach 10.00 – 17.00.

Dostępna jest nasza stała ekspozycja, a także czasowa wystawa „Gombrowiczowskich” plakatów zaprojektowanych w 2019 roku przez wybitnych światowych plakacistów w ramach konkursu związanego z 50 rocznicą śmierci autora „Kosmosu”.

Konkurs miał formułę zamkniętą. Do udziału w nim organizatorzy, czyli Muzeum Plakatu w Wilanowie i Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprosili kilkudziesięciu artystów o światowej renomie, m.in. z Polski, Wielkiej Brytanii, Holandii, USA, Francji i Niemiec. Organizatorzy chcieli, żeby nadesłane plakaty były zapisem osobistych interpretacji tekstów jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku. Pierwszą nagrodę zdobył Marcin Władyka, drugą argentyński team El Fantasma de Heredia (Anabella Salem i Gabriel Mateu), zaś trzecią Krzysztof Iwański. Jak podkreślali jurorzy, wszyscy uczestnicy konkursu uniknęli rozbudowanej narracji literackiej i banalnych metafor, a większość prac współbrzmiała z refleksją Gombrowicza na temat własnej osoby i twórczości, streszczającą się w słowach: „Wiedzcie, że o mnie nie wolno mówić w sposób nudny, zwykły, pospolity”.
Konkurs zorganizowano dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.


grafika: II Nagroda w konkursie na plakat „Gombrowicz półwieczny”, argentyński team El Fantasma de Heredia (Anabella Salem i Gabriel Mateu), Gombrowicz semi-centennary 1969-2019 Read Gombrowicz.

 

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN