Wydarzenia : Gombrowicz

WydarzeniaGOMBROWICZ w Berlinie

2021-05-16
Międzynarodową dyskusją „Gombrowicz – oswajanie miejsca / miejsca nieoswojone” rozpocznie się w niedzielę, 16 maja cykl wydarzeń poświęconych Witoldowi Gombrowiczowi, a organizowanych przez Instytut Pileckiego, oddział w Berlinie i Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Cały cykl, organizowany jest pod hasłem „Gombrowicz w Berlinie”. Wydarzenia wspiera Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Organizatorem dyskusji „Gombrowicz – oswajanie miejsca/miejsca nieoswojone” otwierającej cykl wydarzeń związanych z berlińską biografią autora „Transatlantyku” jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Grono specjalistów – badaczy, tłumaczy i popularyzatorów twórczości pisarza – odpowie na pytanie, jak Gombrowicz, „wieczny emigrant”, sytuował się wobec ważnych dla siebie miejsc w Europie i Ameryce: Małoszyc, Warszawy i Wsoli; Buenos Aires i Tandilu; Berlina; Paryża, Royaumont i Vence, w które rzucił go los i które dla siebie wybierał. Jakie punkty na geograficznej i emocjonalnej mapie jego życiowej podróży wydają się kluczowe i dlaczego? Co w nich lubił, a czego nie znosił? Jak je kreował? Co próbował w nich zmienić?


O miejscach Gombrowicza z perspektywy polskiej opowie Anna Spólna (Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli), argentyńskiej – Alicia Borinsky (Boston University) i Ewa Kobyłecka-Piwońska (Uniwersytet Łódzki), niemieckiej – Olaf Kühl, francuskiej – Małgorzata Smorąg-Goldberg (Université Paris-Sorbonne) i Katarzyna Kula (Espace Muséal Witold Gombrowicz w Vence). Kilka zdań do rozmowy wtrącą również Tomasz Tyczyński (Muzeum Witolda Gombrowicza) i Evelyne Temmam (Institut Européen Espace Muséal Villa Alexandrine). Na koniec spotkania organizatorzy przewidują otwartą dyskusję, połączoną z możliwością zadawania pytań przez osoby obserwujące spotkanie.

Dyskusja odbędzie się w niedzielę, 16.05.2021, na platformie internetowej zoom: https://zoom.us/webinar/register/WN_hkKFlrWlTbaHdxnIsC0K_w

Językiem panelu jest angielski, wystąpienia będą tłumaczone symultanicznie na język niemiecki i polski. Początek spotkania: godz. 17.00 czasu środkowoeuropejskiego.

Cykl wydarzeń „Gombrowicz w Berlinie” będzie trwał od połowy maja do końca lata. Jego organizatorem jest Instytutu Pileckiego we współpracy z Muzeum Witolda Gombrowicza, przy wsparciu MKDNiS.


W ramach pozostałych Gombrowiczowskich wydarzeń zaplanowano m.in. performatywny spacer po Berlinie, debatę o emigracji Gombrowicza, akcję animacyjno - fotograficzną zorganizowaną przed blokiem, w którym pisarz mieszkał, instalację dźwiękową w przestrzeni budynku przy ulicy Bartningallee 11/13 na osiedlu Hansaviertel oraz interesującą wystawę plenerową „Gombrowicz” przygotowaną w 4 językach: polskim, angielskim, francuskim i niemieckim. Na zakończenie cyklu, w drugiej połowie lipca oficjalnie odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa zamontowana na ścianie budynku, w którym pisarz przez pewien czas mieszkał podczas rocznego pobytu na stypendium Fundacji Forda.

Program szczegółowy i daty oraz miejsca poszczególnych wydarzeń będzie publikowany na stronach Muzeum i Instytutu Pileckiego oraz w mediach społecznościowych tych instytucji. Możliwe są ich modyfikacje ze względu na przebieg pandemii. Organizatorzy mają jednak nadzieję, że nie będą konieczne.

Wydarzenia wspiera Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
 

 

 

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN