Wydarzenia : Gombrowicz

WydarzeniaFerency i Pilch. Wyjątkowy spektakl we Wsoli

2018-12-02
Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz wystąpią w najbliższą niedzielę, 2 grudnia, w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Spektakl „Dziennik przebudzenia” oparty jest na motywach "Dziennika" i "Drugiego dziennika" Jerzego Pilcha. Początek o godzinie 16.00.

"Dziennik przebudzenia" to artystyczne zderzenie świetnej prozy Jerzego Pilcha i aktorskiego kunsztu Adama Ferencego i Joanny Kosierkiewicz. To pełna celnych ripost opowieść o życiu, na które składa się szereg małych, często zabawnych zdarzeń. Czy zdarzyło się Wam na przykład wyjść na miasto w butach nie od pary? I w dodatku - zadawać szyku w gościach?

Kwitowane przez publiczność śmiechem anegdoty o pomylonych butach łączą się w spektaklu z refleksjami o literaturze i płynącą podskórnie przejmującą opowieścią o poszukiwaniu zrozumienia i kontaktu z drugą osobą. Dla bohatera spektaklu, kreowanego przez Adama Ferencego, tą drugą osobą jest jego asystentka, grana przez  Joannę Kosierkiewicz. Ale, jak zauważał w recenzji tego spektaklu Tomasz Miłkowski (http://www.aict.art.pl/2017/04/11/przebudzenie/), ważny jest ktoś jeszcze, ktoś  nie do końca zdefiniowany. Może muza, może ideał, a może… śmierć? 

W kontakcie z drugą osobą, młodą kobietą, spowolnione wcześniej i  pokiereszowane życie głównego bohatera znów nabiera barw. Spektakl staje się wypowiedzią na temat ostatnich uczuć i spraw ostatecznych, traktowanych jednak z Pilchowskim ironiczno-sarkastycznym humorem. 

Zabawny, barwny i inteligentny styl pisania Pilcha został mistrzowsko przeniesiony na scenę przez Adam Ferencego i Joannę Kosierkiewicz.

Towarzyszące przedstawieniu wizualizacje z pogranicza jawy i snu podkreślają akcję i nadają jej specyficzny nastrój.

Spektakl odbędzie się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, 2 grudnia, wyjątkowo o godz. 16.00. 

Bezpłatny autobus z Radomia do Wsoli odjedzie z przystanku przy ul. Chrobrego/Czysta (kierunek: Michałów), zbiórka o godz. 15.20. Powrót po spektaklu, około godz. 17.30. 

Spektakl prezentowany jest w ramach cyklu „Słowo i reszta” współorganizowanego przez Fundację Instytut Gombrowiczowski oraz Muzeum Witolda Gombrowicza. Cykl dofinansowany został z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. 

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

Grają: Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz

Scenariusz: Magda Kupryjanowicz

Muzyka: Piotr Łabonarski

 

foto: Konrad Urbański

 

Komentarze

Instytucja współprowadzona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  • Logo Mazowsze
  • Logo MKiDN